Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης – Βιλερμπάν 75-70: Με την ψυχή στο στόμα

0

Δύσκολη, αλλά νίκη… Η Ζενίτ ήταν συνολικά ανώτερη και λύγισε, έστω και με τα χίλια ζόρια, τη Βιλερμπάν για την τρίτη νίκη της στη φετινή EuroLeague.

Την μόλις τρίτη νίκη της σε 12 αγώνες της EuroLeague 2019/20 πήρε η Ζενίτ το βράδυ της Παρασκευής (6/12), καθώς επικράτησε της Βιλερμπάν (75-70) που με τη σειρά της έπεσε στο 5-7. Η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης έπαιξε με πολλή πίεση, το ίδιο κι ο Χοάν Πλάθα που ακουγόταν πως πάλευε για την “επιβίωσή” του, αλλά είδε τον Άλεξ Ρένφρο να τον δικαιώνει και τους Πονίτκα – Αγιόν να κάνουν σημαντική δουλειά για το θετικό αποτέλεσμα. Πάλεψαν οι Γάλλοι, ήταν ξανά ανταγωνιστικοί, δεν είχαν όμως παίκτη με διψήφιο αριθμό πόντων κι αυτό τους στοίχησε.

Ο MVP

Άλεξ Ρένφρο, ο στρατηγός! Μεγάλο ματς από τον Αμερικανό πόιντ γκαρντ σε εκτέλεση και δημιουργία. Σκόραρε 16 πόντους από 3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 4/4 βολές, μάζεψε δύο ριμπάουντ, έκλεψε μια μπάλα και έδωσε οκτώ ασίστ σε 23 λεπτά συμμετοχής, για να συγκεντρώσει 22 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης και να πάρει το βραβείο του MVP.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 5/21 τρίποντα έκλεισε το ματς η Βιλερμπάν, που είδε τον Τζεκίρι να μαζεύει μόλις τέσσερα ριμπάουντ, τον Τζάκσον να μένει χαμηλά με έξι πόντους και τον Λάιτι να έχει 3/8 σουτ. Ήταν ανταγωνιστικοί οι Γάλλοι, δεν μπορούσαν όμως να πάρουν και τη νίκη στην Αγία Πετρούπολη καθώς η Ζενίτ σούταρε με 52% στο δίποντο και 50% στο τρίποντο για να καλύψει την αστοχία της από τη γραμμή των βολών (11/20).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Δύο πρόσωπα είχαν οι δύο ομάδες στο πρώτο μέρος. Ένα καλό η Ζενίτ, που προηγήθηκε με οκτώ (17-9) στο έβδομο λεπτό και ένα κάκιστο στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν η Βιλερμπάν έπαιξε πολύ πιο αποτελεσματική άμυνα, εκμεταλλεύθηκε το ροτέισον των γηπεδούχων και με ένα σερί 0-12, που έμοιαζε πολύ πολύ μεγαλύτερο, έγραψε το 27-36 λίγο πριν από το ημίχρονο.

Ήταν εξίσου σπουδαία η αντίδραση των γηπεδούχων στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, όταν με ένα επί μέρους 22-7 έγραψαν το 52-43 στο 27′ και έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους. Όχι, βέβαια, για πολύ καθώς οι Γάλλοι μάζεψαν το σκορ και έφεραν ισορροπία στην αναμέτρηση, με τον Λόμαζ να γράφει το 55-55 στο 31′ και τον Μαλεντόν το 57-58 στο 32′. Μέχρι ο Ρένφρο κι ο Τόμας σκοράρουν από ένα καλάθι για το 72-67 στο 38′ που αν και ήταν εύκολα ανατρέψιμο, δεν μπόρεσε να γυρίσει από τη Βιλερμπάν.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 3242 θεατές παρακολούθησαν την αναμέτρηση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεζ, Βικλίτσκι, Παπαπέτρου

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-15, 30-36, 53-49, 75-70

ΖΕΝΙΤ ΑΓΙΑΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Πλάθα): Άιβερσον 6 (2/6 δίποντα), Αλμπισί 3 (1), Πονκράσοφ 3 (1), Χόλινς 3 (1), Τόμας 8, Ρένφρο 16 (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Πούσκοφ, Τρούσκιν 3 (1), Αμπρομάιτις 8 (2), Πονίτκα 11 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αγιόν 14 (6/9 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα)

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Μίτροβιτς): Τζάκσον 6, Τέιλορ 8, Τζεκίρι 8 (4/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Καουντί 3, Μαλεντόν 9 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Λόμαζ 3 (1), Νουά 4, Ζαν-Σαρλ 8 (9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντιότ 5 (1), Μπάκο 8, Λάιτι 8 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης: 17/33 δίποντα, 10/20 τρίποντα, 11/20 βολές, 27 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 5 επιθετικά), 21 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 22/44 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 11/12 βολές, 33 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 11 επιθετικά), 19 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 10 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Ζενίτ θα ταξιδέψει στο Μόναχο για να παίξει με τη Μπάγερν (13/12 στις 21:30), ενώ η Βιλερμπάν θα υποδεχθεί στο Αστρομπάλ την Αρμάνι Μιλάνο (13/12 στις 21:45)