«Ζευγάρωσε» τις νίκες της κόντρα στο Λουξεμβούργο η Εθνική

0

Δύο στα δύο για την Εθνική Ανδρών Κ16 της Κύπρου κόντρα στην αντίστοιχη ομάδα του Λουξεμβούργου, η οποία βρίσκεται στην Κύπρο και προετοιμάζεται επίσης για την συμμετοχή της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών Κ16 Β’ Κατηγορίας, όπου θα συμμετέχει και το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Στο παιχνίδι κόντρα στο Λουξεμβούργο η Κύπρος αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 19-17 στην Α’ περίοδο και με 36-30 στο ημίχρονο, ανέβασε στροφές στην συνέχεια και πήρε προβάδισμα με 57-45 στην Γ’ περίοδο, ενώ μέχρι το τέλος του αγώνα πήρε την νίκη με τελικό σκορ 68-60.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Φίλιππος Τίγκας που σημείωσε 15 πόντους (3 τρίποντα). Πλέον η Εθνική μας ομάδα μπαίνει στο τελικό στάδιο προετοιμασίας της, πριν μεταβεί στις 9 Αυγούστου στην Σόφια, για να συμμετέχει στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών Κ16 Β’ Κατηγορίας από τις 10 μέχρι τις 19 Αυγούστου.

Δεκάλεπτα: 17-19, 30-36, 57-45, 68-60