Ζωντανός και με ρεκόρ καριέρας από Παπαπέτρου ο Παναθηναϊκός

2

Χωρίς να παίξει σπουδαίο μπάσκετ, ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε εντός έδρας με 77-67 της Μπάγερν Μονάχου το βράδυ της Τετάρτης (9/1), στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας, και επέστρεψε στις επιτυχίες μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό.

Έτσι, ανέβηκαε στο 8-9 όσο και οι Γερμανοί τους οποίους ωστόσο έβαλε από… κάτω αφού κάλυψε τη διαφορά του ενός πόντου που είχε χάσει στον πρώτο γύρο.

Πλέον οι «πράσινοι» στρέφουν την προσοχή τους στα επόμενα ματς τα οποία έχουν χαρακτήρα «τελικού» για να εξαντλήσουν τα περιθώρια για την είσοδό τους στην οκτάδα.

Κορυφαίος του «τριφυλλιού» ήταν ο Παπαπέτρου που έκανε ρεκόρ καριέρας πόντων (18 π.) ενώ πολύ καλός ήταν και ο Καλάθης με νταμπλ, νταμπλ (14 π. Και 11 ασίστ).

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός έπαιξε δυναμική επιθετική άμυνα εμποδίζοντας τους Γερμανούς να βρουν ελεύθερα σουτ. Κάπως έτσι το τέλος του τον βρήκε στο +11 (22-11).

Το «τριφύλλι» συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στη δεύτερη περίοδο και μάλιστα βρέθηκε ακόμα και στο +14 (41-27), προτού ο Ουίλιαμς με τρίποντο στην εκπνοή μειώσει σε 43-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός παρουσίασε προβλήματα στην τρανζίσιον άμυνα, δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πετύχουν καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο και να μειώσουν στους έξι (45-39). Ωστόσο Καλάθης και Παπαπέτρου κράτησαν την ομάδα τους σε μία απόσταση, με την περίοδο να λήγει στο 59-50.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο του αγώνα και, μάλιστα, ακόμα και όταν οι φιλοξενούμενοι μείωναν στους 7-8 πόντους εκείνος έβρισκε συνεχώς απαντήσεις. Έτσι, χωρίς να έχει ιδιαίτερο άγχος κατάφερε να βάλει στο τσεπάκι το ροζ φύλλο.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 43-32, 59-50, 77-67

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 10 (5/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 λάθη), Παπαγιάννης 2, Λάσμε (4 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 18 (6/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παππάς 4, Γκιστ 13 (6/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λεκαβίτσιους 1, Λοτζέσκι 11 (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Καλάθης 14 (6/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Μήγοτλου 4.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Ράντονιτς): Ντάνγκουμπιτς, Χομπς 3 (1), Κινγκ 3 (1), Κόπονεν 9 (3/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα), Ραντόσεβιτς 5, Λούσιτς 8 (1), Λο 5, Τζέντοβιτς 4 (7 ασίστ), Γιόβιτς 2, Μπαρτέλ 7, Ουίλιαμς 21 (5/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/3 βολές).