ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚH ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΑΠΟΕΛ

0

Σπουδαία πρόκριση μετά από εντυπωσιακό αγώνα για τον ΑΠΟΕΛ, που επικράτησε του Απόλλωνα Λεμεσού με 81-73, κάνοντας μεγάλη ανατροπή στην τελευταία περίοδο και θα παίξει στους “4” του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας.

Ο Γιώργος Βόβορας διαχειρίστηκε ψύχραιμα το παιχνίδι και είδε τους παίκτες του να φτάνουν στην ανατροπή από το -15 και να κατακτούν το βαρυσήμαντο ροζ φύλλο.

Ο αγώνας…

Το καλύτερο ξεκίνημα είχε ο ΑΠΟΕΛ στην αναμέτρηση, που πέτυχε οκτώ σερί πόντους στο πρώτο ενάμιση λεπτό. Ωστόσο ο Απόλλωνας απάντησε στους “γαλαζοκίτρινους” άμεσα, αφού πέτυχε 11 πόντους και έφερε το σκορ στο 11-8 υπέρ του! Η ομάδα της Λευκωσίας κατάφερε να πάρει εκ νέου κεφάλι στο σκορ στο 7:34 με 19-13. Στην εξέλιξη του παιχνιδιού ο Απόλλωνας με τρίποντο του Ηλιάδη μείωσε σε 19-16, όμως λίγο πριν την λήξη του αγώνα ο Ράμσεϊ με δίποντο έφερε ξανά την διαφορά στους πέντε πόντους για τον ΑΠΟΕΛ.

Πιο καλή ήταν η εικόνα που έδειξε ο Απόλλωνας στην δεύτερη περίοδο, ενώ κατάφερε στα πρώτα δευτερόλεπτα να πετύχει πέντε πόντους με τους Μακρέϊ (τρίποντο) και Ηλιάδη (δίποντο) και να φέρει το ματς στο 21-21. Ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να πάρει ξανά προβάδισμα στην πορεία και να το διατηρήσει μέχρι το 17:35, όταν ο Απόλλωνας ισοφάρισε σε 32-32. Έπειτα οι “γαλάζιοι” της Λεμεσού πέτυχαν τρεις ακόμα πόντους παίρνοντας προβάδισμα με 35-32.

Με εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας, όπου πέτυχε 12 σερί πόντους και έφερε το σκορ στο 47-32 υπέρ του, παίρνοντας για πρώτη φορά προβάδισμα 15 πόντων. Ο ΑΠΟΕΛ δεν το έβαλε κάτω όμως, πάλεψε και κατάφερε να ρίξει την διαφορά στους εννέα πόντους στο 26:04 με το σκορ να είναι στο 49-40 υπέρ του Απόλλων, ενώ με την λήξη της τρίτης περιόδου η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες ανέβηκε στους δέκα πόντους (58-48).

Ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε την τέταρτη περίοδο βρισκόμενος πίσω στο σκορ με 10 πόντους διαφορά, και στο “γαλαζοκίτρινο” στρατόπεδο γνώριζαν πως η ομάδα θα έπρεπε να ανέβει αγωνιστικά για να πετύχει την ανατροπή. Αυτό έγινε με εντυπωσιακό τρόπο αφού η ομάδα της Λευκωσίας με την συμπλήρωση των τεσσάρων πρώτων λεπτών πέτυχε 21 πόντους και δέχθηκε μόλις δύο, με το σκορ να φθάνει στο 69-60 υπέρ των γηπεδούχων! Στο 37:26 ο Απόλλωνας μείωσε στους πέντε πόντους (74-69), όμως ο ΑΠΟΕΛ με τέσσερις πόντους του Στάνλεϊ έφερε το ματς στο 78-69. Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε τους “γαλαζοκίτρινους” να πανηγυρίζουν την μεγάλη νίκη με 81-73.

MVP:

Ξέσπασε ο Μπάρελ Στάνλεϊ, ο οποίος μετά από συνεχόμενα μέτρια παιχνίδια σημείωσε 20 πόντους και μοίρασε 4 ασίστ. Ήταν το κλειδί του Γιώργου Βόβορα στη μεγάλη νίκη-πρόκριση επί του Απόλλωνα Λεμεσού.