ΕΠΕΣΕ Η ΑΥΛΑΙΑ ΜΕ ΝΙΚΗ ΑΠΟΛΛΩΝΑ

0

Με την νίκη του Απόλλωνα επί της Εθνικής Κύπρου Κ16, ολοκληρώθηκε η 8η Αγωνιστική του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Κ18 Α’ Κατηγορίας. Η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε στην έδρα της με 58-42 σε παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 9 Δεκεμβρίου. Κορυφαίος για τον Απόλλωνα ήταν ο Σωφρονίου με 18 πόντους, ενώ από την Εθνική Κύπρου Κ16 ξεχώρισε ο Ιασωνίδης με 13 πόντους.

Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος στα πρώτα στάδια του, με την Εθνική Κύπρου Κ16 ανεβαίνει όμως με την πάροδο του χρόνου και να παίρνει προβάδισμα με την ολοκλήρωση της περιόδου, με 12-7. Οι γηπεδούχοι όμως μπήκαν πολύ δυνατά στην δεύτερη περίοδο, και έκαναν την ανατροπή στο σκορ, δημιουργώντας μάλιστα και διαφορά 13 πόντων με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με το σκορ να είναι στο 32-19.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα δεδομένα ήταν διαφορετικά, αφού είδαμε ένα πιο ισορροπημένο παιχνίδι σε σχέση με τα προηγούμενα στάδια του. Ο Απόλλωνας όμως ήταν ελαφρώς καλύτερος και κατάφερε να αυξήσει την διαφορά στο σκορ σε 48-32 με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν απόλυτα ισορροπημένο ανάμεσα στις δύο ομάδες, και ολοκληρώθηκε με την νίκη του Απόλλωνα με τελικό σκορ 58-42.