ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: ΕΚΛΕΙΣΕ Η ΤΕΤΡΑΔΑ

0

Στην ημιτελική φάση του θεσμού του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Γυναικών προκρίθηκαν οι Απόλλων και Κεραυνός, μετά τις νίκες που πέτυχαν απέναντι στους Πετρολίνα ΑΕΚ και ΑΠΟΕΛ αντίστοιχα. Πρόκριση στην επόμενη φάση κέρδισαν επίσης οι ομάδες της ΑΕΛ και του ΑΠΟΠ.

Απόλλων – Πετρολίνα ΑΕΚ 72-61

Ο Απόλλωνας επικράτησε εντός έδρας της Πετρολίνα ΑΕΚ και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Γυναικών. Από την πρώτη περίοδο η ομάδα της Λεμεσού ήταν ανώτερη στο παρκέ, δημιουργώντας διαφορά οκτώ πόντων (25-17). Στην πορεία η ΑΕΚ ανέβηκε και κατάφερε να μειώσει την διαφορά κατά δύο πόντους, με το σκορ να φτάνει στο 39-33 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη ο Απόλλωνας ήταν και πάλι ανώτερος καταφέρνοντας να κρατήσει την διαφορά στο σκορ και να την διευρύνει κατά ένα πόντο (53-46). Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε νικήτρια την ομάδα του Απόλλωνα με 72-61. Κορυφαία παίκτρια του Απόλλωνα ήταν η Μπελ με 24 πόντους, ενώ από την Πετρολίνα ΑΕΚ ξεχώρισε η Παφίτη που σημείωσε 30 πόντους.

Απόλλων (Α. Λεκισβίλη)

Κώστα 4, Βίκτωρος 1, Τζιάμπου, Βύραζιηκ 6 (2), Μιχαήλ, Νικόλα 2, Αντωνίου 15 (3), Μπελ 24, Μπούντιμιρ 20.

Πετρολίνα ΑΕΚ (Κ. Φλορέντ)

Παφίτη 30 (2), Κλόκκαρη 2, Μερκούρη 10, Σάββα 4 (1), Συζίνου, Μούντι 11, Κουζάλη 2, Τουμαζή, Μιχαήλ 2, Ηλία.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-17, 39-33, 53-46, 72-61

Κεραυνός – ΑΠΟΕΛ 53-41

Μετά από ένα δυνατό παιχνίδι που έγινε στον Στρόβολο, ο Κεραυνός επικράτησε με 53-41 και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του θεσμού. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στις πρώτες δύο περιόδους, με τον Κεραυνό να καταφέρνει να πάρει προβάδισμα τριών πόντων με την λήξη του πρώτου μέρους με το σκορ να είναι στο 24-24. Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Στροβόλου ανέβηκε και διεύρυνε τον δείκτη του σκορ στο 40-29, ενώ πήρε στο τέλος την νίκη με τελικό σκορ 53-41. Κορυφαία για τον Κεραυνό ήταν η Παβίσεβιτς με 14 πόντους, ενώ από τον ΑΠΟΕΛ ξεχώρισε η Νικοδήμου με 14 πόντους.

Κεραυνός (Χ. Στυλιανίδης)

Θεοδοσίου, Πιτσιλλίδου 11 (1), Αθανασίου 8, Βεζελόφσκι 9, Μουσκάλλη, Κωνσταντίνου, Κονιάλη, Θεολόγου 6, Παβίσεβιτς 14, Χατζηχάννα 5 (1).

ΑΠΟΕΛ (Α. Στουγιαννούδης)

Ολζάκ 2, Νικολάου, Παπαδοπούλου 6, Νικοδήμου 14 (3), Ακαθιώτη, Κούλλουρου, Ρουσσάκη 7 (1), Γουάλτον 10, Παπαδοπούλου 2.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-12, 24-21, 40-29, 53-41

ΑΕΛ – Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ 20-0

Η Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ δεν μπόρεσε να συμπληρώσει την ομάδα της ως προβλέπουν οι κανονισμοί, με αποτέλεσμα η ΑΕΛ να πάρει την νίκη χωρίς αγώνα με 20-0.