ΠΑΛΕΨΕ Η ΚΥΠΡΟΣ, ΗΤΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ

0
Κ16

Την ήττα από την Τουρκία Κ16 γνώρισε το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της Κύπρου κάτω των 16 ετών με 84-43, στο τρίτο παιχνίδι που είχε η ομάδα μας στην Ρουμανία που βρίσκεται για προετοιμασία ενόψει του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που θα γίνει το καλοκαίρι στην χώρα μας. Η Τουρκία αγωνίζεται στο πιο ψηλό επίπεδο, την Α’ Κατηγορία, με την Κύπρο να επιστρέφει φέτος στον Ευρωπαϊκό χάρτη έπειτα από τρία χρόνια αποχής, στην Γ’ Κατηγορία. Κορυφαίος για την Κύπρο ο Ηλιάδης με 18 πόντους (4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Αρκετά καλή ήταν η παρουσία του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος στην πρώτη περίοδο κόντρα στην Τουρκία. Το συγκρότημα του Μιχάλη Μιχαήλ κράτησε μικρές τις διαφορές στο σκορ, απέναντι σε μία ισχυρή αντίπαλο, ενώ αν ήταν λίγο πιο εύστοχη θα μπορούσε να είχε πλησιάσει περισσότερα στο σκορ το οποίο έφτασε στο 20-12 με το τέλος της περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η χώρα μας ήταν και πάλι αξιόμαχη, όμως υπήρχε διαφορά στο επίπεδο των δύο ομάδων, με το σκορ ημιχρόνου να φθάνει στο 39-20 υπέρ της Τουρκίας.

Πιο ανεβασμένη μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η Τουρκία. Η τυπικά φιλοξενούμενος ομάδα στον εν λόγω αγώνα, είχε ανέβει μέσα στο παρκέ, παίρνοντας πολλές πρωτοβουλίες στον αγώνα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά στο σκορ να αυξηθεί, με το τέλος της περιόδου να βρίσκει το σκορ στο 67-30. Τα δεδομένα ήταν παρόμοια και στην τελευταία περίοδο. Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε νικήτρια την ομάδα της Τουρκίας με 84-43.