Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 70-69

0

O Φελντέιν με τις βολές του στα 6.8” και το κόψιμο του Γκιστ στον Τσόχλα, αλλά και το χαμένο σουτ του Βασιλειάδη στην εκπνοή, ήταν οι στιγμές που καθόρισαν τη νίκη του Παναθηναϊκού με 70-69 επί του ΠΑΟΚ στον εξ αναβολής αγώνα της Basket League. Οι πράσινοι παρέμειναν αήττητοι στο πρωτάθλημα και μόνοι στην κορυφή.

Ο Βασιλειάδης αρχικά με τα εύστοχα τρίποντά του και ο Σχορτσανίτης στη συνέχεια, κρατούσαν τον ΠΑΟΚ μέσα στο παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Γκιστ για τον Παναθηναϊκό, έβρισκε τις λύσεις για τους πράσινους, που δεν κατάφεραν όμως να πάρουν κεφάλι. Το 25-25 ήταν απόλυτα λογικό στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο ορεξάτος στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τα τρίποντα του Καλάθη, έφεραν το +10 (35-25). Η ομάδα της Αθήνας, έπαιζε αρκετά με τους ψηλούς της, με σκοπό να φθείρει τους αντίπαλους ψηλούς του ΠΑΟΚ (και κυρίως τον Σχορτσανίτη), όμως τελικά αυτό του γύρισε μπούμεραγκ. Ο Κούζμιτς ήταν πολύ άστοχος, ακόμα και σε εύκολες φάσεις, με αποτέλεσμα η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου να επιστρέψει και να φέρει ξανά το σκορ στα ίσια (39-39), αλλά και να προσπεράσει στο σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου (41-43). Ο Παναθηναϊκός τα είχε βρει σκούρα και δυσκολευόταν να βρει διαδρόμους προς το καλάθι, επιτρέποντας στον Δικέφαλο του Βορρά να ξεφύγει με 52-57 χάρη στο σερί του Χάτσερ στο τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Σχορτανίτης έφτασε τα τέσσερα φάουλ και ο Χάτσερ δέχτηκε τεχνική ποινή, όμως ο ΠΑΟΚ συνέχιζε να βρίσκεται κοντά στη νίκη (+7 με 58-65 6,5 λεπτά πριν το τέλος). Η μπάλα είχε γίνει βαριά και για τις δύο πλευρές, ιδιαίτερα στις βολές καθώς ο ΠΑΟΚ είχε 1/4 και ο Παναθηναϊκός 1/6 σε εκείνη τη περίοδο. 1’04” για το τέλος και ο Φελντέιν πέτυχε τρίποντο μετατρέποντας το παιχνίδι σε θρίλερ, καθώς μείωσε στο καλάθι (66-68). Λάθος του Τσόχλα, ο Γκιστ πήγε στις βολές και αστόχησε και στις δύο, τον μιμήθηκε ο Χάτσερ και τελικά ο Φελντέιν και πάλι ισοφάρισε στα 17”. Ο Τζόρτζεβιτς ζήτησε από τους παίχτες του να κάνουν φάουλ και αυτοί το έπραξαν, στέλνοντας τον Βασιλειάδη στις βολές, ο οποίος αστόχησε στην μία. Ο Παναθηναϊκός είχε επίθεση 16 δευτερολέπτων με τον Φελντέιν να αστοχή στο τρίποντο που επιχείρησε, ο Παναθηναϊκός πήρε όμως επιθετικό ριμπάουντ και ο Φελντέιν κέρδισε φάουλ. Ευστόχησε και στις 2 βολές και ανάγκασε τον ΠΑΟΚ να ψάξει για καλάθι με 6.8” να απομένουν. Ο Τσόχλας έκανε το ντράιβ, ο Γκιστ τον έκοψε και τέλος ο Βασιλειάδης αστόχησε στην τελευταία προσπάθεια του παιχνιδιού. Ο Παναθηναϊκός πήρε αυτή την αγχωτική νίκη με 1 πόντο διαφορά (70-69).

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 39-37, 52-57, 70-69

Παναθηναϊκός: Πάβλοβιτς 4, Φελντέιν 11(1/7τρ), Γκιστ 18(1τρ, 8ρ), Καλάθης 19(5/7τρ, 7ρ, 4ασ), Κούζμιτς 3(1/5δ, 12ρ), Χαραμπόπουλος, Γιάνκοβιτς 1, Φώτσης 1, Ραντούλιτσα 4, Παππάς 7(1), Διαμαντίδης 2, Παπαγιάννης

ΠΑΟΚ: Τέπιτς 3(1), Βασιλειάδης 19(4/10τρ), Μαργαρίτης 5(1τρ, 7ρ, 4ασ), Σχορτσανίτης 11(4/8δ, 5ρ, 3ασ), Κακαρούδης 2, Τσόχλας 2, Δέδας 6(2), Κώττας, Ντούβνιακ 3(1), Χάτσερ 18(1τρ, 4ρ, 5ασ, 5λ)