ΚΥΠΕΛΛΟ Β’: ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ ΤΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ

0

Με τέσσερις αγώνες πραγματοποιήθηκε η πρώτη φάση του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Ανδρών Β’ Κατηγορίας, με τις ομάδες Ζήνωνας, Αστέρας Μέσα Γειτονιάς, Αργοναύτες Ερήμης και Ε.Ν. Αγίου Αθανασίου να κερδίζουν την πρόκριση απέναντι στους Ένωση Κοκκινοτριμιθιάς, MJ Basket Plus, Όλυμπο Αγλαντζιάς και Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ αντίστοιχα. Πιο κάτω μπορείτε να δείτε πως διαμορφώθηκε η προημιτελική φάση του θεσμού, μαζί με τις ομάδες που προκρίθηκαν αυτόματα.

Ζήνωνας – Ένωση Κοκκινοτριμιθιάς 51-40

Στην προημιτελική φάση βρίσκεται ο Ζήνωνας, που επικράτησε της Ένωσης Κοκκινοτριμιθιάς με 51-40 στην έδρα του. Τα πρώτα στάδια του παιχνιδιού είδαμε ένα ισορροπημένο αγώνα, όμως στο δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν τον ρυθμό τους και έφεραν το σκορ στο 41-23, στην τρίτη περίοδο. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν και κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά στο σκορ, με τον αγώνα να ολοκληρώνεται στο 51-40. Κορυφαίος για τον Ζήνωνα ήταν ο Αβρααμίδης με 17 πόντους.

Ζήνωνας (Ι. Στάνκοβιτς)

Μιχαήλ 1, Αβρααμίδης 17 (1), Μάρκου 2, Ανδρέου 4, Ιωάννου 4, Λάζου 3, Ξιούρουππας, Πέτκοβ 2, Γεωργίου 13, Χατζούδης 5 (1), Καραγιώργης.

Ένωση Κοκκινοτριμιθιάς (Ε. Ντρίτσος)

Ζάκου 10, Πάντεβιτς 2, Αδάμου 15, Νικολάου 2, Α. Ψυλλούρας 6, Ε. Ψυλλούρας 5.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-7, 24-15, 41-23, 51-40

MJ Basket Plus – Αστέρας Μέσα Γειτονιάς 56-63

Την εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Αστέρας Μέσα Γειτονιάς απέναντι στην MJ Basket Plus με 63-56, και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Ανδρών Β’ Κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και πήραν προβάδισμα με 17-11, ωστόσο στην δεύτερη περίοδο η MJ Basket Plus ήταν ανεβασμένη και έκανε την ανατροπή, με το σκορ να φθάνει στο 30-27 υπέρ της. Στην επανάληψη όμως ο Αστέρας ήταν ανώτερος και στο τέλος κατάφερε να πάρει την νίκη με 63-56. Κορυφαίος για τους νικητές ο Αθανασίου που σημείωσε 21 πόντους.

MJ Basket Plus (Μ. Τζόουνς)

Ντέρκοβιτς 6, Παναγιώτου 9, Χρυσοβαλάντη 9, Χρυσοχός 16 (2), Προκοπίου, Μάρκου 2, Θεοφάνους 12 (2), Φοινικαρίδης, Στεφάνου 2, Χαραλάμπους.

Αστέρας Μέσα Γειτονιάς

Αμπόν 2, Λαμάρης 24 (3), Μπούτρος 1, Αχιλλέως, Αθανασίου 21 (4), Σαρρής 6, Γεωργίου 9, Αντωνίου.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-17, 30-27, 37-44, 56-63

Αργοναύτες Ερήμης – Όλυμπος Αγλαντζιάς 70-68

Μεγάλο παιχνίδι πραγματοποιήθηκε ανάμεσα στους Αργοναύτες Ερήμης και τον Όλυμπο Αγλαντζιάς, με τους γηπεδούχους να παίρνουν την νίκη με 70-68. Βλέποντας κάποιος την διακύμανση του σκορ, αντιλαμβάνεται ότι έγινε ένας πολύ δυνατός αγώνας! Ο Όλυμπος ήταν η ομάδα που πήρε προβάδισμα με 20-17 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ στην με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου οι Αργοναύτες έκαναν την ανατροπή και προηγήθηκαν με 39-34. Οι φιλοξενούμενοι όμως κατάφεραν να πάρουν εκ νέου προβάδισμα στην τρίτη περίοδο με 49-48, όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που χαμογέλασαν στο τέλος του αγώνα, επικρατώντας με 70-68. Κορυφαίος καλαθοσφαιριστής για τους νικητές ήταν ο Πολυκάρπου με 21 πόντους ενώ εξαιρετικό παιχνίδι έκαναν για τον Όλυμπο Αγλαντζιάς οι Χατζηκώστας και Ανδρέου που σημείωσαν 38 και 25 πόντους αντίστοιχα.

Αργοναύτες Ερήμης (Π. Αριστείδου)

Α. Χατζημήτσος, Σοφοκλέους 3 (1), Γεωργίου 10, Σωκράτους 8 (1), Αριστείδου 14 (1), Ι. Χατζημήτσος 8, Μιχαήλ 6 (1), Πολυκάρπου 21.

Όλυμπος Αγλαντζιάς (Ε. Ανδρέου)

Ανδρέου 25 (6), Παπαλουκάς 2, Παναγιώτου 1, Πίτσιλλος, Αβρααμίδης 2, Απουρονάν, Χατζηκώστας 38 (8), Χατζημιχαήλ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-20, 39-34, 48-49, 70-68

Ε.Ν. Αγίου Αθανασίου – Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ 71-66

Η Ένωση Νέων Αθανασίου ήταν η μεγάλη νικήτρια στο παιχνίδι κόντρα στην Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ για την προκριματική φάση του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Ανδρών Β’ Κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο παιχνίδι στις πρώτες δύο περιόδους δημιουργώντας διαφορά δέκα πόντων στο σκορ (38-28). Στην επανάληψη η ΕΝΑΔ μπήκε δυνατά και μείωσε την διαφορά στους τέσσερις πόντους (54-50), ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο είδαμε ένα μοιρασμένο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες, με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν την νίκη με τελικό σκορ 71-66.

Ε.Ν. Αγίου Αθανασίου (Γ. Παπαρές)

Θεοδώρου 9, Στυλλάς 17 (4), Χριστοδουλίδης 2, Μανάσης, Χριστοφή 6, Ρουτσέρη 6, Αχιλλίδης, Δαμιανού 10 (1), Κωνσταντίνου 10, Αλεξάνδρου 11 (1).

Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ (Γ. Ανδρέου)

Θεοδώρου 3, Μιραλλάης, Γρηγορίου 6 (1), Σταυρινού 12 (2), Βλάχος 12 (1), Λαμπράκης 14 (1), Ιωάννου 13, Αλεξανδρίδης, Παπαστεφάνου 6 (2).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-16, 38-28, 54-50, 71-66

Προημιτελική Φάση

Περάν των ομάδων που κέρδισαν την πρόκριση τους στην προημιτελική φάση από τους πιο πάνω αγώνες, εκεί θα αγωνιστούν και οι ΑΕΛ, ΑΠΟΠ, Αχιλλέας Αγρού και Αχιλλέας Καϊμακλίου.

Τα παιχνίδια μπορείτε να τα δείτε πιο κάτω, ενώ οι αγώνες προβλέπεται να διεξαχθούν την Κυριακή 24 Ιανουαρίου 2016.