3ο σερί Πρωτάθλημα στο Παγκύπριο Σχολικό Ανδρών για το Λανίτειο Λύκειο

0

Το Λανίτειο Λύκειο κατέκτησε την 1η θέση στο Παγκύπριο Σχολικό Πρωτάθλημα, μετά την νίκη του στον μεγάλο τελικό επί του Λυκείου Παλουριώτισσας, με 60-53.

Αυτή είναι η τρίτη συνεχόμενη χρονιά όπου το Λανίτειο Λύκειο κατακτάει την πρώτη θέση στους σχολικούς αγώνες. Στο αγωνιστικό κομμάτι το Λύκειο Παλλουριώτισσας μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση, παίρνοντας προβάδισμα με 14-7 στην πρώτη περίοδο. Έπειτα το σχολείο από την Λεμεσό ανέβασε στροφές και ισοφάρισε το παιχνίδι σε 23-23, με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Στο τρίτο δεκάλεπτο το Λύκειο Παλουριώτισσας κατάφερε να δημιουργήσει διαφορά τριών πόντων, με το σκορ να οδηγείται στο 41-38, ωστόσο στην τελευταία περίοδο το Λανίτειο Λύκειο ήταν ανώτερο, καταφέρνοντας στο τέλος να πάρει την νίκη με τελικό σκορ 60-53. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Παπαϊωάννου που σημείωσε 25 πόντους, ενώ από το Λύκειο Παλουριώτισσας ξεχώρισε ο Τρετιάκοβ, ο οποίος πέτυχε 34 πόντους (4 τρίποντα).

Τα δεκάλεπτα: 7-14, 23-23, 38-41, 60-53

Λανίτεο Λύκειο (Νίνος Ηλιάδης): Τίγκας 12 (2), Ηλιάδης 11 (3), Παπαδόπουλος, Ιωαννίδης, Αβρααμίδης, Λεωνίδου 7, Κωνσταντίνου, Αχιλλέως 5, Παπαϊωάννου 25, Χρεϊς, Ακαθιώτης.

Λύκειο Παλλουριώτισσας (Κυριάκος Γιαγκουλλής): Σταυρινού, Γεωργακούδης 9, Μάτσικας, Χ. Χριστούδιας 9, Γεωργίου, Τέγγερης, Θ. Χριστούδιας, Ανθυμιάδης 1, Γεωργιάδης, Παναγιώτου, Τρετιάκοβ 34 (4).