Στην κορυφή της Ευρώπη η ΑΕΚ!

0

Στην επέτειο 50 ετών από την κατάκτηση του Κυπέλλου Κυπελλούχων Ευρώπης, η ΑΕΚ έγραψε ξανά ιστορία, καθώς επιβλήθηκε με 100-94 της Μονακό στον τελικό του Φάιναλ-4 που διεξήχθη το βράδυ της Κυριακής (6/5) στο ΟΑΚΑ.

Μπροστά σε 18.000 εκστασιασμένους Ενωσίτες, η «Βασίλισσα» έπαιξε ολοκληρωτικό μπάσκετ, κυριάρχησε σε όλους τους τομείς έναντι του – κατά πολλούς – φαβορί της διοργάνωσης, και πανηγύρισε πανάξια τη νίκη που της χάρισε την τρίτη της ευρωπαϊκή κούπα (πέρα από το 1968 ήταν τροπαιούχος και το 2000).

Και μπορεί ο Γκριν να ήταν ο πολυτιμότερος του «Δικεφάλου» με 19 πόντους, ωστόσο όσοι «κιτρινόμαυροι» αγωνίστηκαν στο παρκέ έδωσαν και τη ψυχή τους, βάζοντας το δικό τους λιθαράκι.

Η ΑΕΚ μπήκε αφηνιασμένη στο παρκέ και από το ξεκίνημα έδειξε τις ορέξεις της… Με πρωτεργάτες τους Χάντερ και Γκριν κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με ένα υπέρ της +9 (20-29.

Οι Μονεγάσκοι βρήκαν ρυθμό στη δεύτερη περίοδο, πέτυχε κάποια εύκολα καλάθια, πλησιάζοντας δύο φορές στο -3 (27-30, 29-32). Παρόλα αυτά, οι «κιτρινόμαυροι» δεν αγχώθηκαν καθόλου, προσανατόλισαν το ματς εκεί που ήθελαν και με τον Γκριν να συνεχίζει να τους οδηγεί έφτασαν τη διαφορά ακόμα και στο +10 (41-51), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται τελικά στο +9 (44-53).

Η γαλλική ομάδα επέστρεψε ορεξάτη από τα αποδυτήρια και κατάφερε να μειώσει στον πόντο (57-58) αλλά οι Γκριν και Χάρις έβαλαν καθοριστικά καλάθια και κράτησαν την ΑΕΚ στο +8 (59-67). Ωστόσο, με ένα ξέσπασμα του Γκλαντίρ, η Μονεγάσκοι μείωσαν στους τρεις με το τέλος του δεκαλέπτου και έβαλαν φωτιά στο ματς.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο «Δικέφαλος» είχε τον έλεγχο και κρατούσε την υπέρ του διαφορά αλλά στα τελευταία λεπτά κάποια λάθη των παικτών του έδωσαν την ευκαιρία στη Μονακό να μετατρέψει το ματς σε θρίλερ. Ξανά όμως αποδείχθηκαν ψύχραιμοι και με δύο βολές του Τζέιμς πήρε τη νίκη και το τρόπαιο.

Τα δεκάλεπτα: 20-29, 44-53, 70-73, 94-100