Ά´ ΑΝΔΡΩΝ: Με σπασμένα τα φρένα στο 3×3 η ΕΝΠ ‘πάτησε’ τον ΑΠΟΠ – Ένα ημίχρονο αντιστάθηκαν οι Πάφιοι

0

Ένα ξέσπασμα στην αρχή του 3ου δεκαλέπτου αποδείχθηκε αρκετό για να φτάσει η ομάδα του Μιχάλη Κακιούζη στη νίκη επί του ΑΠΟΠ και κατ’επέκταση στο 3 στα 3 με το τελικό σκορ να γράφει 92-75.

Μία νίκη που ήρθε τελικά πιο εύκολα απ’ότι θα ανέμενε κανείς μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, αφού το χορταστικό πρώτο 20λεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 44-40 με τους Πάφιους του Ασωνίτη να δείχνουν τα νύχια τους.

Η ομάδα του Μιχάλη Κακιούζη όμως ευτύχησε να έχει σε μεγάλη βραδιά τους 3 Αμερικανούς της, με την τριπλέτα των Ίνγκραμ, Στάκει και Ρόμπινσον να κάνει… παπάδες. Όταν με το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου μπήκε στην εξίσωση και η διάθεση στην άμυνα οι βυσσινί πήραν μία διαφορά ασφαλείας και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω.

Αν έπρεπε με το ζόρι να επιλέξουμε τον MVP της αναμέτρησης, το βραβείο του CB θα πήγαινε πάντως στον Τίτους Ρόμπινσον. Ο ψηλός της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου πραγματοποίησε το καλύτερο του παιχνίδι στο νησί μας ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 29 πόντους, 17 ριμπάουντ και 3 ασίστ φτάνοντας το δείκτη αξιολόγησης του στο εκπληκτικό 43. Όχι δηλαδή πως υστέρησαν οι Στάκει (21 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ) και ο συνήθης σεσημασμένος Ίνγκραμ με 26 πόντους 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Κρίμα και άδικο πάντως για την ΜΥΘΙΚΗ εμφάνιση του Ιωάννη Πασιαλή. Ο φόργουορντ του Ασωνίτη… έπαιζε και για τους Αμερικανούς ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 28 πόντους, 7 ριμπάουντ με 11/15(!) δίποντα όντας μακράν ο κορυφαίος των Πάφιων.

Μέχρι το 24′ οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (51-47), με τους γηπεδούχους με το λέι απ του Ρόμπινσον να ξεκινούν σερί 13 πόντων και μέχρι το 27′ άνοιξαν τη ψαλίδα της διαφοράς στους 17 πόντους (64-47), ενώ στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου ήταν μπροστά με 66-51. Η Ένωση διατήρησε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό και στο τέταρτο δεκάλεπτο, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με νίκη 92-75.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-18, 44-40, 66-51, 92-75