ΑΕΚ – ΑΠΟΕΛ 72-82: Έσπασε και την «κατάρα», εξέδωσε… αποδείξεις και πάει για πλέι-οφ!

Κόντρα σε αρκετές εκτιμήσεις, ο ΑΠΟΕΛ πέρασε νικηφόρα από το «Κίτιον» και τη στιγμή που έσπασε μιαν αρνητική παράδοση… διαρκείας, κάθε που πήγαινε στο «Κίτιον» για να αντιμετωπίσει την ΑΕΚ, ταυτόχρονα έπεισε ότι η αποφασιστικότητα του, για να μπει στα πλέι-οφ, είναι πολύ μεγαλύτερη, απ` ότι θα υπολόγιζαν κάποιοι!

Στο παιχνίδι που τελείωσε πριν από λίγο, ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 82-72!

Εντυπωσιακό νικηφόρο πέρασμα των γαλαζοκίτρινων λοιπόν, από την έδρα της ΑΕΚ, αλλά και μεγάλο… δώρο προς τον Κεραυνό, που αν νικήσει, στο παιχνίδι που ήδη ξεκίνησε, την ΕΘΑ, τότε θα κάνει ένα μεγάλο βήμα για την πρωτιά με το πέρας της 2ης φάσης!

Το παιχνίδι

Χαρακτηριστικό δε, του παιχνιδιού ήταν το ότι ο ΑΠΟΕΛ ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ, με μόνες εξαιρέσεις το αρχικό 3-2 για την ΑΕΚ, που είχε ισοφαρίσει και σε 59-59, όταν ξεκίνησε η 4η περίοδος!

Πολλά προβλήματα δημιούργησε στην άμυνα των γηπεδούχων, η ευστοχία των γαλαζοκίτρινων, κατά την 1η περίοδο. Ο γρήγορος ρυθμός που είχε επιβάλει ο ΑΠΟΕΛ, του απέφερε προβάδισμα με 18-29 στο 10λεπτο.

Όσο για τη 2η περίοδο, η ΑΕΚ βρήκε λύσεις στην άμυνα της, αλλά την ίδια στιγμή και η άμυνα των αντιπάλων της, ήταν αποτελεσματική και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να μη σημειωθούν σημαντικές διακυμάνσεις στην εξέλιξη του σκορ και με τον ΑΠΟΕΛ να συντηρεί ένα σταθερό προβάδισμα πάνω από το +10 και ενώ στην αρχή, η διαφορά έφθασε στους 15 (20-35)!

Με τη λήξη του ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 36-46.

Αυτή η διαφορά παρέμενε σταθερή και στα αρχικά στάδια της 3ης περιόδου. Ο ΑΠΟΕΛ κρατούσε συνεχώς το προβάδισμα και ενώ στο 27`, η διαφορά είχε φθάσει στους 13 (46-59).

Η ΑΕΚ βρήκε τις λύσεις στη συνέχεια και με 10-0 σερί, μείωσε στο τρίποντο όταν έληξε η 3η περίοδος.

Με το σκορ στο 56-59, αναμενόταν μεγάλη μάχη για τη νίκη στην 4η περίοδο. Με την έναρξη της, το σερί της γηπεδούχου ανέβηκε στο 13-0 και από το -13, το παιχνίδι έφθασε στην απόλυτη ισορροπία! Σκορ 59-59.

Όμως μετά το 13-0 της ΑΕΚ, η «απάντηση» του ΑΠΟΕΛ, ήταν ένα δικό του σερί, της τάξης του 0-8 και έτσι στο 32` το σκορ πήγε στο 59-67.

Η ΑΕΚ αντέδρασε εκ νέου, καθώς έγινε αρκετά πιεστική στην άμυνα και μείωσε σε 68-70 στο 35`.

Αρκετή η αγωνία από το σημείο αυτό…

Όμως από το 71-73 στο 36`, το νέο 0-8 σερί που έκανε ο ΑΠΟΕΛ και με το οποίο το σκορ πήγε στο 71-81 (38`), ήταν όπως αποδείχθηκε και το καθοριστικό σημείο!

Για την ΑΕΚ δεν υπήρχε χρόνος για νέα «επιστροφή» και έτσι ο ΑΠΟΕΛ πήρε μιαν μεγάλη νίκη με τελικό σκορ, 72-82!

Διακυμάνσεις – Συμμετοχές – Πόντοι (τρίποντα)

Σκορ ανά περίοδο: 18-29, 18-17, 20-13, 16-23.

Σκορ ανά δεκάλεπτο: 18-29, 36-46, 56-59, 72-82.

ΑΕΚ (Ν. Ι. Παπαδόπουλος): Σιζόπουλος 8 (2), Χάμιλτον 12, Ογκμπέιντε 18, Παντελή 9 (1), Μαντοβάνη 17 (5), Μπράουν 2, Γεωργίου, Κουμής, Μπάσεϊ 6 (1).

ΑΠΟΕΛ (Ν. Σ. Παπαδόπουλος): Γκάρετ 19 (3), Ντέντι 6, Κοιλαράς 8 (2), Φράιντεϊ 12, Κάφι 20 (5), Χάμιλτον 7, Γιανναράς, Κούνας 10 (1).