AEK – AΠΟΠ 81-56: Έκανε αυτό που έπρεπε…

0

Με τον… αναμενόμενο νικητή, ολοκληρώθηκε πριν από λίγο στο «Κίτιον», η αναμέτρηση ανάμεσα στην ΑΕΚ και στον ΑΠΟΠ, παιχνίδι που έληξε με νίκη για τους πρασινοκίτρινους, που παρέμειναν στο δεύτερο σκαλοπάτι του πίνακα, ακολουθώντας τον πρωτοπόρο Κεραυνό (που επίσης πριν από λίγο, κέρδισε την Ένωση).

Το τελικό σκορ, ήταν 81-56.

Η νικήτρια, είχε βάλει τις βάσεις για την επικράτηση από το πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο είχε προηγηθεί με 44-28.

Όσο για την επανάληψη, δεν δυσκολεύθηκε αρκετά για να κρατήσει ένα σταθερό προβάδισμα και αφού στο 30`, το σκορ πήγε στο 65-43, στην 4η περίοδο, κράτησε εκ του ασφαλούς το σαφές προβάδισμα, που την οδήγησε στο κέρδος ενός ακόμα ροζ φύλλου.