ΑΕΚ – ΕΘΑ 75-67: Ζορίστηκε αλλά τα κατάφερε!

0

Το 42-29, σκορ με το οποίο η ΑΕΚ είχε προηγηθεί επί της ΕΘΑ, στο ημίχρονο της αναμέτρησης που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο στο “Κίτιον”… προδιάθετε για μιαν σχετικά εύκολη επικράτηση των πρασινοκίτρινων, επί των κιτρινόμαυρων.

Όμως η εντυπωσιακή 3η περίοδος της ΕΘΑ, που της απέφερε ένα επί μέρους σκορ 14-23, άλλαξε τη… διάθεση και έκανε το παιχνίδι-ντέρμπι κατά την 4η περίοδο, όπου η ΕΘΑ, έμεινε κοντά στο σκορ και φυσικά, είχε αρκετές πιθανότητες για να έφευγε με το “διπλό” από τη Λάρνακα!

Ωστόσο στο τέλος η ΑΕΚ τα κατάφερε κερδίζοντας με 75-67 και ταυτόχρονα, διατήρησε και την επαφή με την κορυφή!

To παιχνίδι

Μετά από ένα γρήγορο ρυθμό που είχε το παιχνίδι κατά το πρώτο του κομμάτι, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 21-15 στο διάστημα αυτό, με τον Μπράουν να δίνει πολλές λύσεις για τους γηπεδούχους. Η δε ΕΘΑ, είχε θέματα στην άμυνα, όπως και στη 2η περίοδο, όπου και πάλι η γηπεδούχος είχε καλό ρυθμό και ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 10, για να προηγηθεί στο ημίχρονο με 42-29.

Όμως στην 3η περίοδο, η εικόνα άλλαξε. Η ΕΘΑ βρήκε τους τρόπους για να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα, χάριν κυρίως στους Χάρις, Σμιθ και Κίσοναλ και έτσι η διαφορά μειωνόταν συνέχεια, για να φθάσει σε οριακά επίπεδα και το παιχνίδι, να αποκτήσει μεγάλο ενδιαφέρον.

Στο 30`, το σκορ ήταν στο 56-52 για την ΑΕΚ που παρέμενε μεν μπροστά, αλλά ένοιωθε την ανάσα της αντιπάλου της, που διεκδικούσε το παιχνίδι και αυτό, κράτησε ως και τα τελικά στάδια!

Στο 36`, η ΕΘΑ μείωσε σε 63-59, αλλά στο τέλος η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει τη νίκη με τελικό σκορ 75-67.

Διακυμάνσεις – Συμμετοχές – Πόντοι (τρίποντα)

Σκορ ανά περίοδο: 21-15, 21-14, 14-23, 19-15

Σκορ ανά δεκάλεπτο: 21-15, 42-29, 56-52, 75-67.

ΑΕΚ (Ν. Παπαδόπουλος): Μπράουν 21 (3), Τόμας 11, Σιζόπουλος 10 (1), Αχμάτ 5, Οκμπεϊτζ 6, Γεωργίου 2, Χάμιλτον 6, Κουμής, Παντελή 14 (2), Μαντοβάνης.

ΕΘΑ (Γ. Μπιτζάνης): Χάρις 15, Σμιθ 20 (1), Κίσοναλ 16, Κυριακίδης 7 (2), Άντγκερ 9 (1), Σέπος, Ορφανός, Κασινος, Ιγνατόφσκι.