ΑΕΚ – Περιστέρι 90-91: Το ματς της χρονιάς κρίθηκε με λέι-απ του Σμιθ στο φινάλε

0

ΑΕΚ και Περιστέρι χάρισαν το ματς της χρονιάς στο ΟΑΚΑ, με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν νικητές στο φινάλε της παράτασης χάρη στο λέι-απ του Σκούτσι Σμιθ. Μεγάλη εμφάνιση από τον Στίβεν Γκρέι.

Mατς που έμοιαζε με τελικό, ματς που είχε πείσμα, πάθος, ένταση, μπασκετικό ξύλο, αποβολές, ματς που είχε μεγάλα σουτ, τεράστια σουτ, εκπληκτικά highlights, ματς που κρίθηκε στην παράταση. Το ΑΕΚ – Περιστέρι τα είχε κυριολεκτικά όλα, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη στο φινάλε του έξτρα πενταλέπτου (91-90) χάρι στο λέι-απ του Σκούτσι Σμιθ που διέσχισε όλο το παρκέ και σκόραρε το σημαντικότερο καλάθι της εν Ελλάδι καριέρας του.

Ο Στίβεν Γκρέι έκανε συγκλονιστική εμφάνιση βάζοντας 26 πόντους από δέκα σουτ, ο Γουίλ Χάτσερ τον ακολούθησε με εκτελέσεις σεμιναριακού επιπέδου, ο Κίνγκσλι Μόουζες έγραψε double-double και το Περιστέρι έμεινε αήττητο με 4/4 την ώρα που η ΑΕΚ έπεφτε στο 1-3 και προβλημάτιζε ξανά με την συνολική της εικόνα. Αποβλήθηκε ο Ηλίας Παπαθεοδώρου που τα έβαλε πολλές φορές με τους διαιτητές, έσπασε τα στεφάνια ο Κιθ Λάνγκφορντ που αστόχησε και σε κρίσιμη βολή, κορυφαίος ο Κέντρικ Ρέι που γέμισε τη στατιστική του.

O MVP

Χάτσερ (20 πόντοι, 1/4 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και Μόουζες (12 πόντοι – 12 ριμπάουντ) έκαναν φανταστική εμφάνιση, κορυφαίος όλων ήταν όμως ο Στίβεν Γκρέι που κράτησε το Περιστέρι όρθιο όταν όλα έδειχναν εναντίον του. Ο Αμερικανός έπαιξε 32 λεπτά, για να σκοράρει 26 πόντους από 7/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 6/6 βολές, να μαζέψει 4 ριμπάουντ, να δώσει μια ασίστ, να κερδίσει πέντε φάουλ και να διαλύσει κάθε αμυντικό πλάνο των γηπεδούχων που στο τέλος της τρίτης περιόδου έγιναν… παιχνιδάκι στα χέρια του παίκτη του Ηλία Ζούρου.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

42 πόντους πήρε από τους αναπληρωματικούς της η ΑΕΚ, 47 το Περιστέρι, που έβαλε 40 πόντους στη ρακέτα και είχε επτά περισσότερα ριμπάουντ από τους γηπεδούχους. Τα οκτώ λάθη της ΑΕΚ έδωσαν 14 πόντους στο Περιστέρι, τα 16 λάθη του Περιστερίου έδωσαν 17 πόντους στην ομάδα του Παπαθεοδώρου που είδε τον αστέρα της, τον Κιθ Λάνγκφορντ να τελειώνει τον αγώνα με 6/17 σουτ σε 37 λεπτά συμμετοχής.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ντέρμπι από νωρίς, το Περιστέρι ήθελε να ελέγξει το τέμπο και γι’ αυτό ο Ζούρος μπήκε στο ματς με τον Ξανθόπουλο που έβαλε και βολές για το 7-10 στο έκτο λεπτό. Η ΑΕΚ απάντησε με ένα δικό της 6-0 με τον Τολιόπουλο να την βάζει μπροστά, πριν ο Χάτσερ κι ο Λάνγκφορντ βάλουν από ένα τρίποντο για το 19-20 της περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι είχαν σκληράδα, ο Αγραβάνης έγραψε το 21-26, για να ακολουθήσει όμως ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων που με τον Γιαννόπουλο πήγαν στο +8 πριν από το 39-30 του ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο με ένα σερί 0-11 για το 39-41 σε δύο λεπτά, όμως το ματς συνέχισε να είναι ντέρμπι για γερά νεύρα. Η ΑΕΚ είχε ένα μικρό προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα της περιόδου, με τον Γκρέι να βάζει το ένα καλάθι μετά το άλλο και κυριολεκτικά να κρατάει μόνος του το Περιστέρι στη διεκδίκηση της νίκης. Ένα τρίποντο του Γκίκα (73-67 στο 35′) δεν τρόμαξε τους παίκτες του Ζούρου, ο Χάτσερ μείωσε και πάλι στον πόντο (73-72 στο 36′), η ψυχραιμία του Λάνγκφορντ (βολές για το 79-74 στο 38′) έδειξε να γέρνει τη ζυγαριά υπέρ της ΑΕΚ, αλλά…

Χάτσερ και Γκρέι ισοφάρισαν στο 79-79, αυτό ήταν και το σκορ της κανονικής διάρκειας καθώς ο Σαντ-Ρος αστόχησε και το Περιστέρι δεν κατάφερε να εκτελέσει επίθεση. Ρέι με δίποντο, Ματσιούλις με βολή και χουκ στην επόμενη φάση έγραψαν το 84-79 και πάλι όμως οι φιλοξενούμενοι έμειναν στο ματς με τον Σαλούστρο να μειώνει στους δύο (84-82), πριν ο Κίνγκσλι γράψει το 84-86 και ο Λάνγκφορντ ισοφαρίσει στην επόμενη φάση και να κάνει και το 89-86. Ο Χάτσερ απάντησε με ασύλληπτο τρίποντο για το 89-89 υπό την πίεση του Ρέι στα 20″, ο Λάνγκφορντ είχε 1/2 για το 90-89 στα 6.9″ και το Περιστέρι την τελευταία επίθεση.

Η μπάλα πήγε στον Σμιθ, που διέσχισε όλο το γήπεδο και έβαλε το λέι-απ για το τελικό 90-91 σε ένα ματς που αξίζει όσκαρ μπασκετικού σασπένς.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Περίπου 3000 θεατές βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ το απόγευμα του Σαββάτου, για να δημιουργήσουν μια αρκετά ένθερμη ατμόσφαιρα ειδικά στην τέταρτη περίοδο που όλα βρίσκονταν στην κόψη του ξυραφιού.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Καλδίρης, Μάλαμας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20, 39-30, 62-60, 79-79 (κ.α.), 90-91

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 10 (2/5 τρίποντα), Γκίκας 8 (2), Κακλαμανάκης 3, Λάνγκφορντ 21 (5/11 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 8/10 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σαντ Ρος 6 (1/6 τρίποντα), Μαυροειδής 2, Τολιόπουλος 3 (1), Γιαννόπουλος 8 (1), Ματσιούλις 6 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ρέι 18 (6/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σλότερ 5

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Ζούρος): Ξανθόπουλος 4 (0/4 σουτ, 4/4 βολές), Βασιλόπουλος 4, Γκρέι 26 (7/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6/6 βολές), Μπλέικ (0/3 σουτ), Μόρισον 10 (6 ριμπάουντ), Σαλούστρος 5, Σκορδίλης (0/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάτσερ 20 (1/4 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 3/3 βολές), Αγραβάνης 5 (1), Σμιθ 5, Μόουζες 12 (12 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 20/36 δίποντα, 10/32 τρίποντα, 20/28 βολές, 35 ριμπάουντ (27+8), 18 ασίστ, 8 λάθη, 11 κλεψίματα, 1 τάπα

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 23/47 δίποντα, 8/18 τρίποντα, 21/27 βολές, 42 ριμπάουντ (33+9), 16 ασίστ, 16 λάθη, 4 κλεψίματα, 4 τάπες

Οι επόμενοι αγώνες των ομάδων: Η ΑΕΚ θα παίξει εκτός έδρας με το Ρέθυμνο (27/10 στις 16:15), ενώ το Περιστέρι θα υποδεχθεί στο Ανδρέας Παπανδρέου το Λαύριο (26/10 στις 17:45).

Πηγή: Sport24.Gr