ΑΕΛ-ΑΕΚ (Πλέι-οφ 1996-97): Μια σειρά, όπου… έγιναν όλα!

0

Σε μιαν πρόσφατη μου ανάρτηση, είχα αναφερθεί στο συναρπαστικό πρωτάθλημα της αγωνιστικής περιόδου 1996-97, όπου σε μια διοργάνωση 12 ομάδων, οι πρώτες τέσσερις είχαν μεταξύ τους ένα μόλις βαθμό διαφορά!

Ήταν επίσης χαρακτηριστικό και το ότι, στα μεταξύ τους ντέρμπι (Αχιλλέας, Κεραυνός, ΑΠΟΕΛ και ΑΕΛ) το σκορ νικών-ηττών, ήταν σε όλα τα ζευγάρια στο 1-1, για την κανονική περίοδο!

Ωστόσο η ΑΕΚ, που είχε τερματίσει στην 5η θέση, τελείωσε την κανονική περίοδο με αήττητη έδρα!

Έτσι, για τις θέσεις 4&5, αντιμέτωποι ήταν οι ΑΕΛ με την ΑΕΚ.

Το πρώτο παιχνίδι διακόπηκε άδοξα, όταν σκόραρε για τρίποντο ο Νίκος Μιχαήλ και το σκορ έγινε 29-42.

Λίγο μετά, ο προπονητής της ΑΕΛ, Γιώργος Τριανταφυλλίδης διαμαρτυρήθηκε έντονα για μιαν απόφαση του δεύτερου διαιτητή, Μιχάλη Στυλιανού και με το που υπέδειξε τεχνική ποινή στον προπονητή της γηπεδούχου… έγινε το έλα να δεις!

Το παιχνίδι τελικά διακόπηκε, κατόπιν απόφασης του πρώτου διαιτητή κ. Πρίαμου Ιωαννίδη.

Στη δικαστική, το παιχνίδι κατακυρώθηκε υπέρ της ΑΕΚ.

Μεγάλη ένταση και στο δεύτερο παιχνίδι, που έγινε στο κοινοτικό Λάρνακας, αλλά χάριν στην εξαιρετική παρουσία του Γκλεν Μπλάκγουελ, η ΑΕΛ νίκησε με 66-60, σπάζοντας και την αήττητη έδρα των πρασινοκίτρινων!

Μάλιστα, στο παιχνίδι εκείνο δέχθηκε επίθεση ο Δημήτρης Παλάλας!

Την ίδια στιγμή, ο Ντέιβις της ΑΕΚ, έβγαινε από τα… κρατητήρια και αγωνίστηκε κανονικά, καθώς με άλλους τρεις Αμερικανούς (δυο παίκτες και έναν υπάλληλο της πρεσβείας των ΗΠΑ) είχαν δημιουργήσει σοβαρό επεισόδιο σε κέντρο διασκέδασης στη Λευκωσία.

Έτσι το σκορ πήγε στο 2-2 (καθώς μετρούσαν οι νίκες της κανονικής περιόδου) και ενώ στο τρίτο παιχνίδι, η ΑΕΛ εκμεταλλεύθηκε την έδρα, για να προσπεράσει στις νίκες με 3-2.

Η ΑΕΚ «απάντησε» στο τέταρτο παιχνίδι και στο πέμπτο, που έγινε στο «Ν. Σολομωνίδης», η ΑΕΛ επικράτησε δίκαια, παρότι ο ένας της ξένος, ο Κερκ Μπέικερ έπαιζε με… ένα μάτι (τραυματίστηκε στις αρχές του αγώνα) και έτσι οι γαλαζοκίτρινοι πήραν την πρόκριση για την 4αδα με σκορ νικών 4-3!

Ήταν μια από τις πιο συναρπαστικές μονομαχίες σε πλέι-οφ, που έχω δει!