ΑΕΛ – Απόλλων: Ένα… θεότρελο ντέρμπι!

0

Ιστορία βγαλμένη από τον καιρό της… σαρδέλας! Για όσους δεν κατάλαβαν, εννοούμε την εποχή εκείνη που γέμιζαν τα γήπεδα, καθώς τώρα βρισκόμαστε στον μη αρεστό αστερισμό της… αράχνης!

Ήταν η αγωνιστική περίοδος 1999-2000, όταν και οι δυο ομάδες της Λεμεσού, πραγματοποιούσαν μιαν πάρα πολύ καλή πορεία και στον τότε 2ο γύρο της κανονικής περιόδου, στο παιχνίδι ανάμεσα στην ΑΕΛ και στον Απόλλωνα, που είχε γίνει στο «Ν. Σολομωνίδης», οι γαλαζοκίτρινοι είχαν προηγηθεί στο ημίχρονο με… 61-41!

Ωστόσο, για μιαν ακόμα φορά αποδείχθηκε ότι κανένα παιχνίδι και ειδικά ντέρμπι, δεν τελειώνει από το… ημίχρονο!

Ο Απόλλωνας, όχι μόνο κατάφερε να καλύψει τη διαφορά, αλλά και να προσπεράσει και με +7!

Όμως προς το τέλος του αγώνα, η ΑΕΛ προσπέρασε και πάλι και 3 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος και ενώ είχε το προβάδισμα με 87-86, κέρδισε φάουλ για βολές.

Στη γραμμή, πήγε ο Περεντός, που ευστόχησε στην πρώτη και έχασε τη δεύτερη…

Ο Μπράιαν Σμιθ του Απόλλωνα πήρε τη μπάλα και την πέταξε, κάτω από το κέντρο και αφού βρήκε το ταμπλό και μετά το στεφάνι, προς ανακούφιση των γηπεδούχων, δεν βρήκε και το πλεκτό!

Ο δε Βασίλης Φραγκιάς, προπονητής της ΑΕΛ, έγινε… άσπρος από την αγωνία και ενώ με την κατάληξη της φάσης, αναφώνησε και ένα… μακρόσυρτο ουφ!