ΑΕΛ – ΕΝΑΔ 75-58: Δεν… «καταλαβαίνει τίποτα»!

0

Η ΑΕΛ επαλήθευσε τις εκτιμήσεις, που την ήθελαν φαβορί για την εντός έδρας αναμέτρηση με την ΕΝΑΔ, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής για το Πρωτάθλημα Γυναικών!

Στο παιχνίδι που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο, στο «Ν. Σολομωνίδης», τα γαλαζοκίτρινα κορίτσια, νίκησαν αυτά, της ΕΝΑΔ με 75-58.

Έτσι, η ΑΕΛ μετράει πλέον τρεις νίκες, σε ισάριθμα παιχνίδια και αυτό, καθώς στην ερχόμενη αγωνιστική, θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Κεραυνό, στο… αιώνιο ντέρμπι της Γυναικείας καλαθόσφαιρας, στον τόπο μας.

Το παιχνίδι

Ξεκάθαρο προβάδισμα από τα αρχικά στάδια, για την ΑΕΛ που επιβάλλοντας ένα γρήγορο τέμπο, σε όλο σχεδόν το πρώτο ημίχρονο, αφού είχε το προβάδισμα με 22-16 στο 10`, με την ολοκλήρωση του πρώτου μισού, το σκορ πήγε στο 41-29.

Το… βαρύ πυροβολικό της ΑΕΛ, η Αμερικανίδα Ντιν, έδινε και πάλι λύσεις στην ομάδα της, κλείνοντας στο ημίχρονο την παραγωγικότητα της, στους 13 πόντους.

Όσο για την επανάληψη, η ΑΕΛ κράτησε μιαν σταθερή διαφορά γύρω από τους 15 πόντους, τη στιγμή που με πρωταγωνίστρια την Μπράουν (που τελείωσε με 25 πόντους το παιχνίδι), κρατιόταν αξιοπρεπώς. Στο 30`, το σκορ πήγε στο 61-47 και στην 4η περίοδο, η διαφορά συντηρήθηκε και πάλι στα επίπεδα του +15, για τις γαλαζοκίτρινες, που τελικά επικράτησαν με 75-58.

Διακυμάνσεις – Συμμετοχές – Πόντοι (τρίποντα)

Σκορ ανά περίοδο: 22-16, 19-13, 20-18, 14-11.

Σκορ ανά δεκάλεπτο:  22-16, 41-29, 61-47, 75-58.

ΑΕΛ (Γ. Παλάλας): Παπαδούρη 16 (4), Δ. Παπάλλα 5, Όρλοβιτς 11, Κόνιαλη 8, Ντιν 17 (2), Α. Παπάλλα, Κυριάκου 3, Μαυρουδή 2, Αντωνίου 4 (1), Χάρλντον 6, Στυλιανίδη 3 (1), Σκάκοβα.

ΕΝΑΔ (Τ. Μιραλλάης): Μ. Καλιάνου 7, Χ. Καλιάνου 8 (2), Κουζάλη 6 (1), Μπράουν 25 (1), Γουάφα 10 (2), Τσολιά 2, Στούππενου.