ΑΕΛ – Κεραυνός 81-76 (Παράταση, 68-68 στο 40`): Απόηχος ενός “θρίλερ” που έγινε… συνήθεια!

0

Προσωπικά δεν… εκπλήσσομαι από το… θρίλερ που παρουσίασαν στο αιώνιο ντέρμπι της Κυπριακής Γυναικείας καλαθόσφαιρας, τα κορίτσια της ΑΕΛ και του Κεραυνού!

Διότι, ο… Χίτσκοκ έχει «αποδείξει» πάρα πολλές φορές στο παρελθόν (απώτερο και εγγύς), ότι του… αρέσει να δίνει το παρών σε αυτά τα ντέρμπι και την παρουσία του, τη βλέπουμε μέσα από το θέαμα που προσφέρουν αυτά τα παιχνίδια!

Σαν αυτό που ολοκληρώθηκε πριν από λίγη ώρα στην έδρα της ΑΕΛ, το «Ν. Σολομωνίδης», όπου χρειάστηκαν τα 5 λεπτά της παράτασης, για να αναδειχθεί ο νικητής και νικήτριες ήταν οι γαλαζοκίτρινες παίκτριες.

Αυτό, μετά από ένα παιχνίδι όπου ο Κεραυνός είχε ένα σταθερά ισχνό προβάδισμα, από τη 2η περίοδο και μετά, η ΑΕΛ αντέδρασε και ισοφάρισε, αλλά και προσπέρασε, στην καθοριστική 4η περίοδο, που εν τέλει, δεν ήταν… καθοριστική!

Διότι, το τρίποντο της Έιβερι, έκανε το σκορ 68-68 και έτσι, η ΑΕΛ πήρε τη νίκη στην παράταση!

Επί της ουσίας; Για την ΑΕΛ, αυτή η νίκη αποτελεί το καθοριστικό βήμα για την πρωτιά με το πέρας της πρώτης φάσης, τη στιγμή μάλιστα που κράτησε και το αήττητο!

Μόνη απειλή είναι πλέον η Ανόρθωση, που ωστόσο στην επόμενη αγωνιστική, θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Κεραυνό.

Όσο για τον Κεραυνό; Του απομένει η ελπίδα για τη 2η θέση, μιας και ο πίνακας δείχνει τώρα -3 από την κορυφή, αλλά η πραγματική απόσταση είναι στο -4, καθώς η ΑΕΛ υπερέχει στα μεταξύ των δυο ομάδων παιχνίδια.