Aγκαλιά με το πλεονέκτημα έδρας ο Ολυμπιακός

0

Ολυμπιακός έκανε τα δύσκολα… εύκολα στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε ακόμα πιο κοντά στο πλεονέκτημα έδρας. Νίκησε με 87-79 την Μπάμπεργκ, που δικαίωσε τον τίτλο του κακού δαίμονα των ερυθρολεύκων.

Οι Γερμανοί ταλαιπώρησαν και πάλι τον Ολυμπιακό, που όμως πάτησε το γκάζι στην επανάληψη και “καθάρισε” το ματς. Εμεινε έτσι στην δεύτερη θέση της κατάταξης και αν συνεχίσει να κρατά αλώβητη την έδρα του, θα φτάσει μέχρι και το φάιναλ φορ στο Βελιγράδι.

Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ δεν είχε αντίπαλο στις δύο ρακέτες και μαζί με τους Σπανούλη, ΜακΛιν και Πρίντεζη έκαναν τη διαφορά στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Οι Πειραιώτες αποθεώθηκαν από 8.000 οπαδούς τους, που βέβαια δεν λησμόνησουν να φωνάξουν πολλές φορές ρυθμικά και το όνομα του αγαπημένου τους Ντάνιελ Χάκετ, έστω κι αν ήταν αντίπαλος τούτη τη φορά.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετικό για τον Ολυμπιακό. Σπανούλης, Πρίντεζης και Μιλουτίνοβ σκόραραν διαδοχικά και η διαφορά θα ήταν μεγαλύτερη των 8 πόντων (27-19) αν ο Χίκμαν δεν έκανε δύσκολη τη ζωή του Μάντζαρη.

Στη δεύτερη περίοδο το σκηνικό άλλαξε. Πρώτα ο Ράιτ και μετά ο Λο, έκαναν ζημιά στην άμυνα των ερυθρολεύκων και στο 13′ έγινε το 29-29. Ο Ρόμπερτς στην αρχή και Τιλί (2/2 τρίποντα) στη συνέχεια έδωσαν ανάσα στον Ολυμπιακό (38-31 στο 16′), αλλά ο Μπάμπεργκ είχε εκ νέου την απάντηση, έκανε το 38-40 με αιχμή του δόρατος τον Λο, για να τελειώσει το ημίχρονο με 42-42.

Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος στο δεύτερο ημίχρονο για να μην βρεθεί προ εκπλήξεων. Ο Σπανούλης έδωσε το σύνθημα, ο Μιλουτίνοβ και ο Πρίντεζης ακολούθησαν και οι ερυθρόλευκοι ξέφυγαν. Προηγήθηκαν με 62-49 στο 27′ και έδειξαν να “καθαρίζουν” το ματς, αλλά πάλι ο Ράιτ με συνεχή τρίποντα προσπάθησε να βάλει εμπόδια (66-60 στο 29′).

Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 69-61 και ο Ολυμπιακός δεν έχασε σε κανένα σημείο τον έλεγχο στην τελευταία περίοδο.

Τα δεκάλεπτα:
27-19, 42-42, 69-61, 87-79.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος):
ΜακΛιν 16 (3/5 δίποντα, 10/12 βολές, 6 ριμπάουντ), Μπράουν (0/3 σουτ, 2 ασίστ), Παπαπέτρου 3, Σπανούλης 17 (5/7 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ασίστ), Μιλουτίνοβ 16 (5/5 δίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς, Τιλί 6 (2), Πρίντεζης 16 (6/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή), Παπανικολάου 8 (5 ριμπάουντ), Ρόμπερτς 5 (1).