Αγριεμένος Παναθηναϊκός, «δάγκωσε» την Μπάγερν!

0

Με εφαλτήριο την άμυνα και πρωταγωνιστή τον Σαντ-Ρος, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 83-76 της Μπάγερν Μονάχου και επέστρεψε στις νίκες μετά από 4 ήττες.

Επιτέλους θύμισε… Παναθηναϊκό!

Οι «πράσινοι» παρουσιάστηκαν εμφανώς βελτιωμένοι σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια και παίρνοντας ώθηση από την εξαιρετική τους άμυνα, έκαμψαν την αντίσταση της Μπάγερν Μονάχου (83-76) στο ΟΑΚΑ.

Έτσι, το «τριφύλλι» επανήλθε στις νίκες μετά από 4 ήττες, ανέβηκε στο 3-6 και ανέκτησε ψυχολογία για τη δύσκολη συνέχεια.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Βόβορα ο πληθωρικός Σαντ-Ρος (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα) και ο «εκτελεστής» Νέντοβιτς (17 πόντοι, 6 ασίστ).

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε… μουδιασμένα το παιχνίδι, ιδίως στην επίθεση. Από την άλλη, οι παίκτες της Μπάγερν είχαν καλό ρυθμό στα πρώτα λεπτά και απέκτησαν μικρό προβάδισμα (5-10 στο 6’).

Κάπου εκεί, οι «πράσινοι» βελτίωσαν αισθητά την αμυντική λειτουργία τους, πίεσαν ασφυκτικά τους αντίπαλους περιφερειακούς και τους ανάγκασαν σε αβίαστα λάθη. Κάπως έτσι η ομάδα του Βόβορα πήρε ώθηση και με σερί 13-0, ξέφυγαν με +8 (18-10). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους στο +5 (18-13).

Το «τριφύλλι» συνέχισε στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου από εκεί που σταμάτησε στην πρώτη και με πιεστική άμυνα, εκτοξεύτηκε στο +13 (26-13 στο 12’). Η αντίδραση των Βαυαρών ήρθε διά… χειρός Σίσκο, ο οποίος έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 (28-19 στο 14’).

Οι «πράσινοι» βελτιώθηκαν άμεσα και απομακρύνθηκαν εκ νέου με μπροστάρη τον Παπαγιάννη (35-22 στο 16’). Εντούτοις, η ομάδα του Τρινκιέρι πλησίασε με επιμέρους σκορ 9-2 (37-31 στο 18’). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με εντυπωσιακό κάρφωμα του Παπαγιάννη, που έφερε τον Παναθηναϊκό στο +9 (44-35).

Στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, οι παίκτες του Βόβορα εμφάνισαν τα ίδια επίπεδα ενέργειας στην άμυνα, ωστόσο δεν είχαν την απαιτούμενη συγκέντρωση στην επίθεση και αδυνατούσαν να ξεφύγουν (48-39 στο 23’).

Από την άλλη, οι Γερμανοί βρήκαν λύσεις από τα επιθετικά ριμπάουντ και με τον Ρέινολντς να κερδίζει κατά κράτος τον Παπαγιάννη, πλησίασαν στο σκορ (53-46 στο 27’). Σε εκείνο το χρονικό σημείο, το «τριφύλλι» έδειχνε να χάνει το καθαρό μυαλό που είχε σε άμυνα και επίθεση.
Σαν να μην έφτανε αυτό, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ακόμα περισσότερο (56-52 στο 29’) και μετέφεραν την πίεση στο «πράσινο» στρατόπεδο. Με τα… πολλά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μπουν στην τέταρτη περίοδο έχοντας «αέρα» 6 πόντων (60-54).

Με τον Τσίπσερ να εκτελεί, η Μπάγερν πλησίασε σε απόσταση βολής στην εκκίνηση του τέταρτου δεκαλέπτου (62-59 στο 32’). Ο… πανταχού παρών Σαντ-Ρος έδωσε ανάσα πάλι στο «τριφύλλι» (65-59), όμως ήταν φανερό πως οι παίκτες του Βόβορα δεν είχαν καλό ρυθμό επιθετικά.

Ρέινολντς και Λούτσιτς συνέχισαν να πληγώνουν την άμυνα του Παναθηναϊκού κι έφεραν τη διαφορά στο -2 (72-70) με 3,5 λεπτά να απομένουν για το φινάλε του αγώνα.

Σε εκείνο το σημείο πήρε τ’ όπλο του ο Νέντοβιτς, ο οποίος πέτυχε 5 διαδοχικούς πόντους και με ένα καλάθι του Παπαπέτρου, οι «πράσινοι» έτρεξαν σερί 7-0 και ξέφυγαν με +9 (79-70 στο 39’) καθαρίζοντας τη νίκη. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν με buzzer beater τρίποντο του Σίσκο, που διαμόρφωσε το τελικό 83-76.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 44-35, 60-54, 83-76.