Ακόμα μία νίκη πρόσθεσε η ΕΘΑ

0

Η ΕΘΑ επικράτησε ξανά της Αναγέννησης με 92-72 και διατηρεί το αήττητο στην Β’ φάση του πρωταθλήματος. Η Αναγέννηση πρόβαλε αντίσταση για ένα ημίχρονο στο Ελευθερία, όμως στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Έγκωμης ανέβασε στροφές και πήρε διαφορά νίκης. Πρέπει να σημειώσουμε πως η Αναγέννηση ήρθε στη Λευκωσία με μόλις 6 παίχτες στη σύνθεσή της και ήταν από την αρχή πολύ δύσκολο το έργο της.

Ο αγώνας:

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες, με το σκορ να οδηγείται στο 9-8 υπέρ της ΕΘΑ στο 4:23. Έπειτα η Αναγέννηση με έξι σερί πόντους από τους Τάλλαρη, Ντουμάρς και Τουμπάζο έφερε το σκορ στο 14-9 υπέρ της. Η ομάδα της Γερμασόγειας διατήρησε την διαφορά των πέντε πόντων και στην συνέχεια, όπου το σκορ ήταν 18-13, στο 7:22. Με την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου το σκορ έφθασε στο 20-18 υπέρ της Αναγέννησης.

Η ΕΘΑ μπήκε πιο δυνατά στην δεύτερη περίοδο καταφέρνοντας να μειώσει στον πόντο (23-22) μετά από ενάμιση λεπτό. Η Αναγέννηση στην συνέχεια με τέσσερις πόντους από τον Τουμπάζο έφερε το σκορ στο 27-22, όμως οι “κιτρινόμαυροι” ανέβασαν στροφές και σημειώνοντας δεκαπέντε πόντους, ενώ δέχθηκαν τρεις, πήραν προβάδισμα με 37-30! Το τέλος της δεύτερης περιόδου βρήκε την ΕΘΑ να προηγείται με 39-35.

Η Αναγέννηση ξεκίνησε καλά την τρίτη περίοδο, και μετά από ένα λεπτό στον αγώνα μείωσε την διαφορά στους δύο πόντους (41-39). Η συνέχεια όμως άνηκε στην ομάδα της Έγκωμης, με τους γηπεδούχους να δημιουργούν διαφορά δεκαέξι πόντων μέχρι το 26:16, με το σκορ να φθάνει στο 60-44. Στον εναπομείναντα χρόνο η ΕΘΑ κατάφερε να αυξήσει το προβάδισμα της σε 72-49.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην τέταρτη περίοδο καταφέρνοντας στο 33:30 να μειώσουν σε 76-62. Η διαφορά όμως στο σκορ που είχε δημιουργήσει προηγουμένως η ΕΘΑ, δεν άφηνε την Αναγέννηση να γίνει απειλητική. Οι γηπεδούχοι με ένα σερί έντεκα πόντων έφεραν το σκορ στο 87-62 στο επόμενο τρίλεπτο, ενώ με την λήξη του αγώνα πήραν την νίκη με τελικό σκορ 92-72.