Αναγέννηση – ΕΘΑ 52-55: Κιτρινόμαυρο προβάδισμα… βραχείας κεφαλής!

0

Με νίκη της ΕΘΑ, με σκορ 55-52, ολοκληρώθηκε πριν από λίγο στο «Ν. Σολομωνίδης», η πρώτη αναμέτρηση ανάμεσα στην Αναγέννηση και στην ΕΘΑ, στο ζευγάρι των θέσεων 4&5, για την προημιτελική φάση των πλέι-οφ.

Πράγμα που σημαίνει ότι ενόψει του δεύτερου αγώνα που θα γίνει στη Λευκωσία, η ομάδα της Έγκωμης θα έχει προβάδισμα τριών πόντων για την πρόκριση στην 4αδα!

Το παιχνίδι

Όπως δείχνει και η τελική διαφορά, το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό (όπως και τα δυο, μεταξύ των δυο αυτών ομάδων κατά την πρώτη φάση) και τελικά, κρίθηκε στα σημεία!

Η ΕΘΑ ήταν καλύτερη στο πρώτο μισό και είχε προηγηθεί στο διάστημα αυτό με 23-34, αλλά στην επανάληψη, η Αναγέννηση δυνάμωσε την άμυνα της και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση, μετά το 36-45, που ήταν το σκορ στο 30`, ενέτεινε την πίεση κατά την 4η περίοδο, για να μειώσει ως και στο τρίποντο (50-53).

Κάτι που έγινε και στο τέλος, αλλά τη νίκη πήρε η ΕΘΑ με 55-52.

Διακυμάνσεις – Συμμετοχές – Πόντοι (τρίποντα)

Σκορ ανά περίοδο: 15-19, 8-15, 13-11, 16-10.

Σκορ ανά δεκάλεπτο: 15-19, 23-34, 36-45, 52-55.

Αναγέννηση (Η. Πιττάκας): Γουάιν 21 (1), Τσινακλίεβα 5, Σοφοκλέους 3 (1), Σούμπρα 12 (2), Ξενοφώντος 6, Τσιάππαρη, Γεννιτσάρη 3 (1), Παυλίδου 2.

ΕΘΑ (Π. Γεωργίου): Κυπριανού 11, Ιγνατίου 5, Τόμπκινς 21 (2), Θεοδοσίου 12, Μύθιλλου 2, Ακαθιώτη 2, Σπυρίδου 2.