Ανατροπή και επιβλητική νίκη για Απόλλωνα με Άπλμπι!

0

Στις υψηλές πτήσεις μετά από καιρό επέστρεψε ο Απόλλωνας, που με μια φοβερή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε της αποδεκατισμένης ΕΘΑ με 81-68 και έκανε το 1-0 στη σειρά.

Η ομάδα του Χάντι Ελ Χατζ ήταν καλύτερη στο ξεκίνημα, παίζοντας αποτελεσματική άμυνα στο “5 εναντίον 5”. Οι Λεμεσιανοί -ωστόσο- έμειναν κοντά στο σκορ παρά την αστοχία τους, καθώς μάζεψαν πολλά επιθετικά ριμπάουντ και όταν άνοιξαν τον ρυθμό και έτρεξαν στον αιφνιδιασμό, τα δεδομένα άλλαξαν.

Ο Ραχίμ Άπλμπι ήταν ασυγκράτητος. Κανένας δεν μπορούσε να τον σταματήσει και λόγω και της απουσίας του αντίπαλου δέους Τρέι Γκόλντεν κυριάρχησε πλήρως στο παιχνίδι. Το σχήμα του προπονητή του με τα τρία γκαρντ (συνυπήρχαν στην πεντάδα μαζί του οι Στρόουμπριτζ και Πιττάκας, που έκαναν αμφότεροι πολύ ουσιαστική εμφάνιση) επέτρεψε το γρήγορο τέμπο και το καλό transition στην επίθεση, ανοίγοντας την ψαλίδα. Συν τοις άλλοις, ήρθαν και τα κρίσιμα τρίποντα του νεαρού Βιράρτη για να μεγαλώσουν κι άλλο το χάσμα.

Η ΕΘΑ, που πήρε λύσεις και από τους Αναστασιάδη, Παπαμιχαήλ, ήταν μαχητική και προσπάθησε με όλες τις δυνάμεις της, όμως στο τέλος δεν είχε τα απαραίτητα ψυχικά αποθέματα και λύγισε απέναντι στον καλύτερο Απόλλωνα που έχουμε δει το τελευταίο διάστημα. Σημαντικό ρόλο έπαιξαν και κάποια συνεχόμενα λάθη του Πίρσον, ο οποίος ξεκίνησε καλά, όμως στο τέλος έδειχνε αποσυντονισμένος…

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Με ένα γρήγορο λέι απ από τον Πετγουέι ο Απόλλωνας πήρε προβάδισμα με 2-0, με την ΕΘΑ να απαντάει και να σημειώνει οκτώ πόντους και να προηγείται με 8-2. Έπειτα οι “γαλάζιοι” με τρίποντο του Πιττάκα μείωσαν στους τρεις την διαφορά (8-5), ενώ η ΕΘΑ στην συνέχεια πέτυχε άλλους επτά πόντους και έφερε το σκορ στο 15-5. Δύο λεπτά πριν το φινάλε της περιόδου η ΕΘΑ ήταν μπροστά στο σκορ με 19-10, με τον Απόλλωνα να είναι καλύτερος στα τελευταία στάδια του δεκαλέπτου και να πετυχαίνει πέντε πόντους, ενώ δέχθηκε ένα, και έτσι μείωσε σε 20-15.

Δυνατά μπήκε και στην δεύτερη περίοδο η ΕΘΑ όπου με τέσσερις πόντους από τους Παπάμιχαηλ και Κιούμπερμπατς, πήρε προβάδισμα με 24-15. Ο Άπολμπι μείωσε σε 24-18 με τρίποντο στην συνέχεια, ενώ η ΕΘΑ πέτυχε άλλους τέσσερις πόντους με τον Κιούμπερμπατς και έφερε την διαφορά στους δέκα (28-18) στο 13:00 του αγώνα. Ο Απόλλωνας ανέβασε στροφές στην εξέλιξη του αγώνα και έκανε την ανατροπή με 33-32 στο 17:12. Με το τέλος του ημιχρόνου το σκορ έφθασε στο 37-37.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο πιο καλά, καταφέρνοντας να πάρουν προβάδισμα στο σκορ, το οποίο έφθασε στο 45-39 μέχρι το 23:11 του αγώνα. Οι “γαλάζιοι” έφεραν την διαφορά στους οκτώ πόντους στην συνέχεια (52-44) στο 25:07, με την ΕΘΑ να πετυχαίνει τέσσερις πόντους με τον Κάμπερμπατς και να μειώνει την διαφορά στους τέσσερις (52-48), δύο λεπτά πριν το φινάλε του δεκαλέπτου. Μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου ο Απόλλωνας ήταν μπροστά στο σκορ με έξι πόντους διαφορά, με το σκορ να είναι στο 58-52.

Με τον καλύτερο τρόπο συνέχισε την παρουσία του το συγκρότημα του Παναγιώτη Γιανναρά στην τέταρτη περίοδο. Οι γηπεδούχοι μέχρι το 34:30 πέτυχαν δεκατρείς πόντους και δέχθηκαν τρεις, με την διαφορά στο σκορ να οδηγείται στους 71-55. Η ΕΘΑ προσπάθησε να μειώσει την διαφορά για να μπει ξανά στην διεκδίκηση του αγώνα, στα τελευταία στάδια του, χωρίς αποτέλεσμα. Με την ολοκλήρωση του παιχνιδιού οι “γαλάζιοι” πήραν την νίκη με τελικό σκορ 81-68.

MVP:

Μα θέλει και ερώτημα; Ο Ραχίμ Άπλμπι όχι απλά θυμήθηκε τον προ τραυματισμού εαυτό του, αλλά πραγματοποίησε ίσως την κορυφαία του εμφάνιση επί κυπριακού εδάφους. Μετά το νωθρό του ξεκίνημα, ο Αμερικανός “μαέστρος” έκανε ό,τι ήθελε πάνω στο παρκέ, τελειώνοντας το ματς με 29 πόντους (6/8 τρίποντα!!!), 8 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ.

KEY FACTOR:

Ο Ρολάνδος Βιράρτη ήρθε από τον πάγκο στην τρίτη περίοδο και έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του. Πέτυχε δύο κρίσιμα τρίποντα και ένα λέι απ στον αιφνιδιασμό, αλλάζοντας τις ισορροπίες κι έτσι ο ταλαντούχος φόργουορντ δικαίωσε τον προπονητή του που τον έριξε στα “βαθιά”.

ΣΤΑΘΗΚΕ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ:

Η ΕΘΑ είχε αρκετούς διακριθέντες, όμως αυτός που έκανε περισσότερο αισθητή την παρουσία του ήταν ο Αμπέλ Κάμπερμπατς. Ο δυναμικός φόργουορντ “χτύπησε” με περίτεχνες ενέργειες στο ένας εναντίον ενός και ήταν η βασική αιτία που η ομάδα της Έγκωμης απειλούσε τον Απόλλωνα για ένα διάστημα του ματς.