Ανόρθωση: Δελτίο τύπου από Τμήμα επικοινωνίας

0

Με εκτός έδρας επιτυχία για την ομάδα μας, ολοκληρώθηκε την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος Γυναικών. Στην αναμέτρηση που έγινε στον Άγιο Δομετίο, νίκησαν την ΕΝΑΔ με σκορ 62-46.

Έτσι οι κοπέλες μας συμπλήρωσαν… καρέ νικών, κατά τους τέσσερις μέχρι τώρα αγώνες που έχουν δώσει για την πρώτη φάση του πρωταθλήματος και βέβαια, αυτός είναι ένας θετικότατος απολογισμός.

Γεγονός, που εμπνέει αισιοδοξία ενόψει της συνέχειας! Όχι μόνο ενόψει της άμεσης (μιας και ακολουθεί το ντέρμπι με την ΑΕΛ), αλλά και για τη γενικότερη. Οι παίκτριες μας έπιασαν πολύ καλή απόδοση στα μεγαλύτερα χρονικά διαστήματα της αναμέτρησης και σε γενικές γραμμές, έφθασαν σε μιαν δίκαια επικράτηση.

Αρχικά, η ομάδα μας προηγήθηκε με 13-0 και δεν έχασε σε κανένα σημείο του αγώνα το προβάδισμα. Μετά το 22-14 στο 10λεπτο, στο ημίχρονο το σκορ έγινε 35-23 και στο 30`, έγινε 46-35.

Το τελικό σκορ ήταν 62-46 και πλέον η ομάδα μας, ξεκινά προετοιμασία για την αναμέτρηση με την ΑΕΛ.

Οι συμμετοχές και οι πόντοι της Ανόρθωσης: Μενελάου 5, Ράτσα 13 (1), Κωνσταντίνου 8, Ρουσσάκη 7 (1), Ντέλβα 22, Αναξαγόρου, Πιττάκα 5 (1), Γεωργίου 2, Ιωάννου, Βάχεβα.

*Σημειώνεται ότι κατόπιν της απόφασης για αναβολές αγώνων στα αναπτυξιακά πρωταθλήματα, κανένα τμήμα της ομάδας μας, σε αυτόν τον τομέα, δεν έδωσε παιχνίδι κατά το Σαββατοκύριακο.

Παιχνίδι, είχε να δώσει η Ανδρική μας ομάδα που επρόκειτο να αντιμετωπίσει εντός έδρας τον Όλυμπο Αγλαντζιάς. Όμως η ομάδα του Όλυμπου δεν παρουσιάστηκε στο γήπεδο και έτσι, το παιχνίδι δεν διεξήχθη.

Αναμένεται η κατακύρωση του με σκορ 20-0 για την ομάδα μας.