Αντίπαλοι Εθνικής: Το Βέλγιο κατέκτησε το τουρνουά στα Σκόπια

0

Το Βέλγιο κατέκτησε το τουρνουά στα Σκόπια στο οποίο συμμετείχαν μαζί με τους διοργανωτές, το Μαυροβούνιο και την Βοσνία. Η προσεχής αντίπαλος της Εθνικής μας ομάδας επικράτησε στον άτυπο τελικό του Μαυροβουνίου με 87-81, μετά από παράταση.

Το Βέλγιο και το Μαυροβούνιο τελείωσαν με 2 νίκες και 1 ήττα το τουρνουά, με τους Βέλγους να το κατακτούν αφού επικράτησαν στον μεταξύ τους αγώνα. Ο αγώνας ήταν πολύ ενδιαφέρον μέχρι το τέλος με τους Μαυροβούνιους να ξεκινούν πιο δυνατά και με μπροστάρη τον Βούσεβιτς να παίρνουν προβάδισμα με 23-16. Η διαφορά έφτασε και τους 12 πόντους (56-44) στα μισά της τρίτης περιόδου. Σαν να μην έφτανε αυτό, ένας τραυματισμός του Σερόν που τον ανάγκασε να κάτσει στον πάγκο, έκανε τα πράγματα για το Βέλγιο ακόμα πιο δύσκολα. Όμως ο Ντε Ζέεφ και ο Μουέμα ξεκίνησαν την αντεπίθεση.

Οι δύο φόργουορντ πείσμωσαν και έφεραν το Βέλγιο μπροστά για πρώτη φορά με 77-75 στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης. Όμως ο Ντεμπλίεβιτς ισοφάρισε και έστειλε το παιχνίδι στη παράταση (77-77 κανονικός αγώνας). Εκεί οι Βέλγοι επέτρεψαν στο Μαυροβούνιο να σκοράρει μόλις τέσσερις πόντους, έτσι πήραν τη νίκη με το τελικό 87-81 κατακτώντας την κορυφή του τουρνουά. Ο Ντε Ζέεφ τελείωσε τον αγώνα με 15 πόντους, ενώ άλλους 10 πέτυχε ο Μουέμα. Βούσεβιτς και Ντουμπλίεβιτς πέτυχαν από 16 πόντους για τους ηττημένους.

Να αναφέρουμε πως το Βέλγιο είχε επικρατήσει της Βοσνίας στη πρώτη ημέρα του τουρνουά με 73-67, ενώ έχασε από τα Σκόπια τη δεύτερη μέρα με 67-72.