Απόδρασε από το Λευκόθεο η αποδεκατισμένη ΑΕΚ

0

Τι και αν έπαιξε χωρίς τους Μπρέζετς και Παντελή; Τι και αν είχε μεσοβδόμαδο ευρωπαϊκό παιχνίδι; Η φετινή ΑΕΚ απέδειξε για ακόμα μια φορά ότι μπορεί να πετύχει τα απίθανα. Η ομάδα της Λάρνακας, στηρίχθηκε κυρίως από τη περιφέρεια και με 13 τρίποντα στον αγώνα πέτυχε το ζητούμενο. Τρομερός ο ΜακΦάντεν, πολύ καλός και ο Μπόουμαν στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού.

Με φόρα από το ευρωπαϊκό παιχνίδι της κόντρα στην Τσμόκι Μινσκ μπήκε η ΑΕΚ, με τον ΜακΦάντεν να πετυχαίνει 5 συνεχόμενους πόντους και να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του. Ο ΑΠΟΕΛ απάντησε με τον Τέρνερ ο οποίος αν και ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, χάθηκε στη συνέχεια. Το δεκάλεπτο συνεχίστηκε με εξάρσεις πότε από τη μια πλευρά και πότε από την άλλη, για να κλείσει στο 20-22.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, έχοντας πολύ καλό ρυθμό και οι δύο πλευρές. Ο ΑΠΟΕΛ είχε την ατυχία να χρεωθεί ο Τέρνερ με τρίτο φάουλ, 3 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, με αποτέλεσμα να τον τραβήξει ο κος Βόβορας στον πάγκο και να παίξουν και οι γαλαζοκίτρινοι στην ουσία χωρίς σέντερ. Το ημίχρονο έκλεισε με την ΑΕΚ να προηγείται με 34-35 χάρη στις δύο βολές του Μπόουμαν.

Ένα ξέσπασμα της ΑΕΚ μετά το 4ο λεπτό της τρίτης περιόδου, όπου με δύο τρίποντα από Μπράουν και ΜακΦάντεν και ένα λέι-απ του Πέτροβιτς έφερε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +11 για τους φιλοξενούμενους. Ο ΑΠΟΕΛ απάντησε σε αυτό το σερί με ένα δικό του 9-0 φέρνοντας το παιχνίδι ξανά στα ίσια (46-48). Ο Κοιλάρας όμως είχε τη λύση και με ένα τρίποντο άνοιξε ξανά τη διαφορά. Ο ΜακΦάντεν με νέο τρίποντο 4 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του δεκαλέπτου, πήγε ξανά τη διαφορά στο +8.

Ίδια περίπου εικόνα είχαμε και στην έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου. Η ΑΕΚ με τον Τρισόκκα να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι κερδίζοντας πολλές μάχες κάτω από τα καλάθια, κρατούσε το προβάδισμα σε απόσταση ασφαλείας. Κάπου εκεί όμως έγινε μια ολιγόλεπτη διακοπή από τους διαιτητές λόγο της συμπεριφοράς των φιλάθλων που είχαν πολλά παράπονα από τη διαιτησία (παράπονα είχε και η ομάδα της Λάρνακας). Σε αυτό βοήθησε και η αποβολή με 5 φάουλ του Μπράουν που άφησε την ΑΕΚ χωρίς πλέιμέικερ. Στον πάγκο υπήρχε ο Παλάλας, τον οποίο ο κος Λίνος Γαβριήλ προφύλασε για το επόμενο ευρωπαϊκό παιχνίδι. Ο προπονητής της ΑΕΚ έδωσε εντολή στον έμπειρο πλέιμέικερ να σηκωθεί για ζέσταμα, όμως δεν τον χρησιμοποίησε αμέσως, δοκιμάζοντας στη θέση εκείνη τον ΜακΦάντεν. Ο ΑΠΟΕΛ με τη πίεση που έκανε σε όλο το γήπεδο, έσπρωχνε την ΑΕΚ σε λανθασμένες επιθέσεις, ενώ ο ίδιος σκόραρε μειώνοντας το σκορ. Με ένα σερί 12-0 πέρασε μπροστά με 66-63, 2 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του παιχνιδιού και όλοι πίστεψαν ότι το παιχνίδι είχε χαθεί για την ΑΕΚ. Υπολόγιζαν όμως χωρίς τον ΜακΦάντεν ο οποίος ξεκίνησε με καλάθι και φάουλ στο 1:39 για να ισοφαρίσει και συνέχισε με ένα καθοριστικό τρίποντο για να βάλει την ΑΕΚ μπροστά ξανά με 3 πόντους. Ο Παλάλας (που τελικά πέρασε στον αγωνιστικό χώρο) έκανε αμέσως φάουλ στέλνοντας τον Σιζόπουλο στις βολές, αλλά αυτός ευστόχησε μόνο στη μία. Ο Κούνας έκανε αμέσως φάουλ στον ΜακΦάντεν και αυτός ευστόχησε και στις δύο βολές βάζοντας μπροστά με 4 πόντους την ΑΕΚ και αγκαλιά με τη νίκη. Ο Παντούρης δοκίμασε τρίποντο χωρίς επιτυχία και την ίδια κατάληξη είχε και το φόλοου του Σιζόπουλου. Ο Τρισόκκας μάζεψε το ριμπάουν και έβαλε τη μία βολή που “έγραψε” το τελικό σκορ (67-72).

Η ΑΕΚ, παρά τη μεγάλη απουσία του Μπρέζετς, δεν έχασε τη μάχη κάτω από τα καλάθια και σε συνδυασμό με την ευστοχία της έξω από τα 6,75 πιστεύουμε πως ήταν τα στοιχεία που έδωσαν τη νίκη.

MVP: Φυσικά ο ΜακΦάντεν! Η απόδοσή του σήμερα ήταν εξαιρετική, καθώς πέτυχε 28 πόντους με 6/13 τρίποντα, 3/4 δίποντα, 4/5 βολές και μάζεψε 5 ριμπάουν, έκανε 2 ασίστ, ενώ κέρδισε και 9 φάουλ. Όμως το τρίποντο που πέτυχε στο τέλος ήταν το πιο καθοριστικό καλάθι από όλα όσα πέτυχε.