Απόδραση κορυφής για ΑΕΛ!

0

Με τρία παιχνίδια συνεχίστηκε η δράση της 10ης αγωνιστικής στο Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Β’ Κατηγορίας, για τον Α’ όμιλο, με την ΑΕΛ, την Ένωση Νέων Αγίου Αθανασίου και τον ΑΠΟΠ να παίρνουν τις νίκες κόντρα σε Αχιλλέα Αγρού, MJ Basket Plus και Αστέρα Μέσα Γειτονιάς αντίστοιχα. Ρεπό γι αυτή την αγωνιστική είχαν οι Αργοναύτες Ερήμης.

Αχιλλέας Αγρού – ΑΕΛ 60-63

Δύσκολη εκτός έδρας νίκη σημείωσε η ΑΕΛ, που επικράτησε μέσα στον Αγρό του τοπικού Αχιλλέα με 63-60. Στην πρώτη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (18-14), με την ΑΕΛ να ισορροπεί το παιχνίδι και να κάνει την ανατροπή στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 31-30. Και πάλι όμως οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι με την επανέναρξη του αγώνα και πήραν αυτοί προβάδισμα οκτώ πόντων (51-43). Στην τελευταία περίοδο η ΑΕΛ κατάφερε και έκανε την ανατροπή, επικρατώντας στο τέλος με 63-60. Δυστυχώς είκοσι δευτερόλεπτα πριν το τέλος της αναμέτρησης υπήρξε είσοδος μικρής μερίδας οπαδών της ΑΕΛ στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα να υπάρξει προσωρινή διακοπή του αγώνα. Αυτή ήταν η 9η νίκη για τους «γαλαζοκίτρινους» σε ισάριθμες αναμετρήσεις, που τους φέρνει στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 18 βαθμούς. Μία θέση πιο κάτω με δύο βαθμούς λιγότερους είναι ο Αχιλλέας Αγρού, που μετράει επτά νίκες και δύο ήττες. Κορυφαίος της ΑΕΛ ο Μαυρομμάτης με 14 πόντους ενώ ο καλύτερος παίκτης του Αχιλλέα ήταν ο Γρηγορίου με 33 πόντους.

Αχιλλέας Αγρού (Τ. Φωτίου)

Παπασταύρου 3, Τσαγγαρίδης 2, Ιωαννίδης 8, Κυριάκου 9, Αγγόνας, Αντωνιάδης, Ξενοφώντος 5, Σταύρου, Χατζηπετρής, Γρηγορίου 33.

ΑΕΛ (Π. Αντωνίου)

Δανιήλ 7 (1), Περεντός 8, Λεωνίδα 4, Καμπούρη 2, Μαυρομάτης 14, Μονιάτης 11(1), Πιερίδης 9, Λουκά 8

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-14, 30-31, 51-43, 60-63

MJ BASKET Plus – E.N. Αγίου Αθανασίου 39-45

H Ένωση Νέων Αγίου Αθανασίου ήταν η νικήτρια του αγώνα κόντρα στην MJ BASKET Plus με 45-39. Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ σε όλη την διάρκεια του αγώνα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 6-5 στην πρώτη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (16-16) και στην πορεία να παίρνουν προβάδισμα με 31-26 (τρίτη περίοδος) και στο τέλος να παίρνουν την νίκη με 45-39. Η MJ BASKET Plus μετράει μία νίκη στο φετινό πρωτάθλημα και οκτώ ήττες, και έφτασε τους οκτώ βαθμούς, ενώ η Ένωση Νέων Αγίου Αθανασίου έφτασε στις τέσσερις νίκες. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Στυλλάς με 16 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Χρυσοχός, επίσης με 16 πόντους.

MJ BASKET Plus (Μ. Τζόουνς)

Χατζηαβραάμ, Παναγιώτου 2, Νικολάου 2, Θρασυβουλίδης 2, Χρυσοχός 16 (2), Κωνσταντίνου, Προκοπίου, Μάρκου 13, Θεοφάνους 4, Αβραάμ, Στεφάνου, Χαραλάμπους.

Ε.Ν. Αγίου Αθανασίου (Γ. Παπαρές)

Στυλλάς 16 (3), Δημητρίου, Χριστοδουλίδης 2, Μανάσης 3 (1), Π. Κωνσταντίνου, Χριστοφή 3, Χαμπή 6, Δαμιανού 7, Ρήγας 8, Α. Κωνσταντίνου, Αλεξάνδρου

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 6-5, 16-16, 26-31, 39-45

Αστέρας Μέσα Γειτονιάς – ΑΠΟΠ 59-64

Με την νίκη απέδρασε από την Μέσα Γειτονιά ο ΑΠΟΠ που επικράτησε του τοπικού Αστέρα με 64-59. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο δεκάλεπτο στο οποίο ο Αστέρας πήρε μικρό προβάδισμα δύο πόντων (16-14), με τον ΑΠΟΠ να ανεβάζει στροφές στην συνέχεια και να προηγείται με 37-30 στο τέλος του ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι μείωσαν την διαφορά στους τέσσερις με το τέλος της τρίτης περιόδου (49-45), με τους φιλοξενούμενους να κρατούν την διαφορά στο σκορ στο τέλος, παίρνοντας την νίκη με 64-59. Μετά την επιτυχία αυτή ο ΑΠΟΠ έφθασε τους 13 βαθμούς και βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με πέντε νίκες και τρεις ήττες.Όσο αφορά τον Αστέρα Μέσα Γειτονιάς, είναι στους 12 βαθμούς στο πρωτάθλημα και στην 5η θέση, μετρώντας τρεις νίκες και έξι ήττες. Κορυφαίος του αγώνα ο Αντώνης Α. Δημητρίου με 17 πόντους.