ΑΠΟΕΛ – Απόλλων 82-77: Γαλαζοκίτρινο το ντέρμπι!

0

Αν και στο τέλος, ο ένας… πήγε να δώσει το παιχνίδι στον άλλον, εν τούτοις ο ΑΠΟΕΛ ήταν τελικά ο νικητής στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο στο Λευκόθεο.

Ήταν ένα ωραίο παιχνίδι, με διακυμάνσεις και με τις δυο ομάδες, να έχουν από δυο περιόδους και μάλιστα… με τη σειρά.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί με 19-20 στο 10λεπτο και ο ΑΠΟΕΛ, με 48-39 στο ημίχρονο και στο 30`, το σκορ πήγε στο 59-60, πάλι για την ομάδα της Λεμεσού.

Όσο για την 4η περίοδο, έγινε μεν μάχη για τη νίκη, αλλά με τους γηπεδούχους να αποκτούν από την αρχή το προβάδισμα, αλλά ο Απόλλωνας μείωσε αισθητά προς το τέλος.

Ο Κούνας αστόχησε σε 2 βολές και στη συνέχεια ο Ηλιάδης έκανε λάθος, για να κερδίσει αντιαθλητικό φάουλ ο Κόφι και με βολές, να σφραγίσει τη νίκη για τους γαλαζοκίτρινους.