Αποφασίζει ο Αθλητικός Δικαστής για το επεισοδιακό ΑΠΟΠ-Ομόνοια! (vid)

0

“Ανοιχτή” έμεινε μία θέση για την ημιτελική φάση του πρωταθλήματος της Β1 Ανδρών, καθώς το ματς του ΑΠΟΠ με την Ομόνοια δεν τελείωσε ποτέ και η τύχη του θα κριθεί από τον Αθλητικό Δικαστή. Τι ακριβώς συνέβη;

Στο γήπεδο βρέθηκαν γύρω στους 100 φιλάθλους της Ομόνοιας, γεγονός που δεν συνηθίζεται σε αυτή την κατηγορία λόγω της απαγόρευσης μετακίνησης φιλάθλων και επικράτησε ένταση, λόγω της συνύπαρξης των οπαδών των δύο ομάδων στη μοναδική κερκίδα που υπάρχει στο κλειστό 1ου Λυκείου Πάφου.

Το ματς διακόπηκε οριστικά με το σκορ στο 19-24, επτά λεπτά πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο.

Στο facebook του ΑΠΟΠ αναφέρονται τα ακόλουθα:

“Μετά από αρκετά λεπτά οι διαιτητές αποφάσισαν την διακοπή του αγώνα και έτσι το αποτέλεσμα θα κριθεί από την δικαστική επιτροπή. Εμείς ως Α.Π.Ο.Π καταδικάζουμε τέτοιες ενέργειες και περιστατικά και θέλουμε να πούμε ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον κόσμο μας ο οποίος για ακόμα μια φορά ήταν εκεί, γέμισε το κλειστο και δεν προκάλεσε με κανέναν τρόπο”.

Από την πλευρά των “πρασίνων” κατηγορούν τους γηπεδούχους ότι δεν φρόντισαν να υπάρχει επαρκής ασφάλεια στο γήπεδο, με τους Παφίτες να αντικρούουν το επιχείρημα, τονίζοντας πως οι αντίπαλοί τους δεν τους είχαν ενημερώσει για μετακίνηση οπαδών.

Η συνέχεια στον Αθλητικό Δικαστή, ο οποίος θα αποφασίσει για την τύχη του παιχνιδιού!