Απόλλων-ΑΕΛ 81-67: Ένα ακόμα βήμα για την 3η θέση!

0

Όπως συνέβη και στις δυο αναμετρήσεις για την πρώτη φάση του πρωταθλήματος, έτσι και στην αποψινή, που ήταν ενταγμένη στο πλαίσιο της πρεμιέρας για τη δεύτερη φάση, ο Απόλλωνας ήταν ο νικητής στο ντέρμπι της Λεμεσού με την ΑΕΛ.

Στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε και η αγωνιστική, οι γαλάζιοι επικράτησαν με 81-67.

Έτσι, έκαναν ένα ακόμα στέρεο βήμα για να τερματίσουν στην 3η θέση, τη στιγμή μάλιστα που άνοιξαν και άλλο τη διαφορά από την 4η στον πίνακα, ομάδα της Ένωσης.

To παιχνίδι

Η ΑΕΛ κατάφερε να οδηγήσει το παιχνίδι σε ένα αργό τέμπο κατά το πρώτο κομμάτι του αγώνα και να προηγηθεί στο 10` με 14-19. Στη 2η περίοδο όμως, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν σε άμυνα και επίθεση, για να βρουν αρκετές λύσεις, ειδικά από κοντά στο καλάθι και έτσι στο ημίχρονο, προσπέρασαν με 35-28.

Στην 3η περίοδο, ο ρυθμός ήταν γρήγορος και από τις δυο ομάδες, με τον Απόλλωνα να κρατάει ένα σταθερό προβάδισμα πάνω από το +10 και έτσι στο 30`, το σκορ πήγε στο 59-48.

Όσο για την 4η περίοδο, η ΑΕΛ πάλεψε για να ανατρέψει την κατάσταση, αλλά όταν στο 33`, η διαφορά ανέβηκε στους 18 (68-51), όπως φάνηκε μέσα από τη συνέχεια, τα πάντα είχαν πια κριθεί, παρότι οι γαλαζοκίτρινοι έριξαν τη διαφορά στο -8 (74-66). Κάτι όμως που έγινε στο 39` και δεν υπήρχε χρόνος…

Το τελικό σκορ, ήταν 81-67.

Διακυμάνσεις – Συμμετοχές – Πόντοι (τρίποντα)

Σκορ ανά περίοδο: 14-19, 21-9, 24-20, 22-19.

Σκορ ανά δεκάλεπτο: 14-19, 35-28, 59-48, 81-67.

Απόλλων (Α. Κωνσταντινίδης): Χάινς 16, Ορίλι 7 (1), Λιούις 9, Ηλιάδης 10 (3), Τζάκσον 15 (1), Πιρς 8, Ελευθερίου 8 (1), Κουέιλ, Ζντράβιτς 4, Γεωργίου 4.

ΑΕΛ (Δ. Σαρίκας): Γουόκερ 13 (2), Χάμιλτον 22 (2), Χικς 6 (1), Χάρπερ 8 (1), Πιττάκας 6 (2), Πασιαλής, Δημακόπουλος 12, Εύζωνας.

*H φωτογραφία, είναι από το παιχνίδι του πρώτου γύρου.