AΠΟΠ – ΑΕΚ 67-96: Εύκολο πέρασμα από την Πάφο (και… λοξές ματιές προς κορυφή)

0

Τον τίτλο του φαβορί για τη νίκη, επιβεβαίωσε απόψε στην Πάφο η ΑΕΚ, η οποία νίκησε εύκολα το γηπεδούχο ΑΠΟΠ και έτσι, τη στιγμή που έκανε ένα ακόμα στέρεο βήμα για τη 2η θέση… κοιτάζει πλέον, έστω και… λοξά προς την κορυφή, μετά την αποψινή ήττα του Κεραυνού, στο Παραλίμνι από την Ένωση!

Η νικήτρια άρχισε να δημιουργεί μια σημαντική υπέρ της διαφορά, από τα αρχικά στάδια της 2ης περιόδου, διαφορά την οποία άνοιξε στη συνέχεια και όσο το παιχνίδι, όδευε προς την ολοκλήρωση του, τόσο και πιο… τυπική διαδικασία γινόταν!

Το παιχνίδι

Το παιχνίδι δεν αντέχει σε βαριά κριτική… Αυτό άλλωστε φαίνεται και από την τελική διαφορά και αυτό από τη στιγμή που –όπως προαναφέραμε- η ΑΕΚ άρχισε να αυξάνει τη διαφορά από τη 2η περίοδο, διάστημα στο οποίο ο ΑΠΟΠ περιορίστηκε στους 8 μόλις πόντους.

Έτσι το 21-26 στο 10`, μετατράπηκε σε 29-47 στο ημίχρονο, ενώ στην 3η περίοδο, η υπέρ της ΑΕΚ διαφορά αυξήθηκε ακόμα πιο πολύ (48-73) κάτι που μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία, το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού.

Ο ΑΠΟΠ δεν είχε δυνάμεις για να ξαναμπεί στο παιχνίδι (διαφορά στο σκορ, αλλά και δυναμικότητας) και έτσι, κατά την 4η περίοδο, η ΑΕΚ δεν δυσκολεύθηκε να σφραγίσει το ροζ φύλλο, με το σκορ που αναγράφηκε σε αυτό, να είναι 67-96.

Διακυμάνσεις – Συμμετοχές – Πόντοι (τρίποντα)

Σκορ ανά περίοδο: 21-26, 9-21, 19-26, 19-23.

Σκορ ανά δεκάλεπτο: 21-26, 29-47, 48-73, 67-96.

ΑΠΟΠ (Μ. Ασωνίτης): Στόβερ 14, Πίγκραμ 9 (1), Χ. Δημητρίου 11 (3), Τέιλορ 16 (2), Χιλ 13 (1), Κωστή, Σταύρου, Α. Δημητρίου 4, Σαρίκας, Αγγελάκος, Λεβέντης.

ΑΕΚ (Ν. Παπαδόπουλος): Μπράουν 19 (3), Τόμας 13, Σιζόπουλος 32 (6), Κουμής 2, Αχμάντ 6, Γεωργίου 9 (3), Αλεξάνδρου, Χριστοφίδης 2, Ογκμπέιντε 4, Παντελή 4, Μαντοβάνη 5 (1).