ΑΠΟΠ – Ομόνοια 68-75: Κράτησε την ελπίδα…

0

Τις έστω και λίγες ελπίδες για να τερματίσει αυτή, στην 4η θέση με την ολοκλήρωση της 2ης φάσης του Πρωταθλήματος, διατήρησε η Ομόνοια, η οποία στην αναμέτρηση που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο στην αίθουσα «Άκης Κλεάνθους», νίκησε τον ΑΠΟΠ με 75-68.

Νίκη με διαφορά 7 πόντων δηλαδή, που όπως φαίνεται και από την τελική διαφορά, δεν ήταν και τόσο εύκολη για τους πράσινους.

Αυτό, από τη στιγμή που ο –για μιαν ακόμα φορά- μαχητικός ΑΠΟΠ, διεκδικούσε μέχρι τα τελικά στάδια τη νίκη, μιας και λίγο πριν το 39`, είχε μειώσει στο καλάθι (66-68)!

Ωστόσο, το τρίποντο του Νίχολς στη συνέχεια, ήταν αυτό που έδωσε την ανάσα στην Ομόνοια!

Οι πράσινοι είχαν κάνει καλύτερο ξεκίνημα και προηγήθηκαν αρχικά με 11-21ν (10λεπτο), αλλά ο βελτιωμένος στην άμυνα ΑΠΟΠ, κατά τη 2η περίοδο, μείωσε τη διαφορά κάτω από τους 10, στο 15` και παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα, μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου (30-35).

Όσο για την 3η περίοδο, το ύψος της διαφοράς κυμάνθηκε στα μεγαλύτερα χρονικά σημεία της, πάνω από το +10, πάντα για την Ομόνοια, που προηγήθηκε με 45-54 στο 30` και ενώ κρατούσε ένα σταθερό προβάδισμα στην 4η περίοδο, ο ΑΠΟΠ πίεσε για να ρίξει τη διαφορά ως το καλάθι, όπως προαναφέραμε, αλλά στα κρίσιμα τελικά στάδια, η Ομόνοια είχε τις λύσεις!

Τελικό σκορ, ΑΠΟΠ – Ομόνοια 68-75.

Δεκάλεπτα: 11-21, 30-35, 45-54, 68-75