Απόρθητο το Παλατάκι, πήραν την ντερμπάρα οι “Βυσσινί”, έφτασε ξανά στην πηγή αλλά λύγισε η Ομόνοια!

0

Η ΕΝΠ πήρε το ντέρμπι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 4η αγωνιστική αφού επιβλήθηκε μέσα στην έδρα της, της Ομόνοιας, με 73-68. Το παιχνίδι είχε όλα τα στοιχεία ενός ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκεια του με την ομάδα του Παραλιμνίου να μένει όρθια διατηρώντας το απόλυτο των νικών μέσα στο Παλατάκι (2/2) έχοντας ως κορυφαίο τον παίχτη-ορχήστρα Άντονι Ντούραμ που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ! Στην αντίπερα όχθη οι πράσινοι του Νικόλα Παπαδόπουλου έφτασαν άλλη μια φορά μέχρι την πηγή, όμως δεν κατάφεραν ούτε αυτή τη φορά να πανηγυρίσουν το πρώτο ροζ φύλλο της σεζόν.

Με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ ξεκίνησε η αναμέτρηση, με την Ομόνοια να ισοφαρίζει σε 11-11 παρά την αστοχία του Νίκολς στο ξεκίνημα (1/6 εντός πεδιάς). Κάπου εκεί οι βυσσινί του Μιχάλη Κακιούζη έσφιξαν περισσότερο την άμυνα τους και βρίσκοντας ρυθμό κυρίως έξω από τα 6.75 (κυρίως δια χειρός Χόλις) έκλεισαν εντυπωσιακά το πρώτο δεκάλεπτο τρέχοντας ένα σερί 13-0 για να προηγηθούν με 24-11.

Με τις φωνές του Νικόλα Παπαδόπουλου οι πράσινοι ξεκίνησαν τη δική τους αντεπίθεση με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου και μείωσαν αρχικά σε 24-19 ενώ σειρά για τάιμ-άουτ είχε ο Ελλαδίτης προπονητής που είδε την ομάδα του να μπαίνει μουδιασμένη. Παρά τις οδηγίες του Κακιούζη οι πράσινοι έβρισκαν λύσεις κυρίως μέσω του Γκιλ (αλλά και του Νίκολς που άρχισε να ζεσταίνεται) και μείωσαν μέχρι τους 3 (32-29). Κάπως έτσι οι δύο ομάδες είχαν από ένα δεκάλεπτο με το ημίχρονο στο “Παλατάκι” του Παραλιμνίου να βρίσκει μπροστά τη γηπεδούχο ΕΝΠ με 34-31.

Το σκηνικό με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έμοιαζε συνέχεια του τέλους του πρώτου, με το μομέντουμ να έχει πράσινο χρώμα. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 39-41 με τους Γκιλ και Τσάφι να κυριαρχούν στις δύο πλευρές του παρκέ όμως οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 46-45. Κάπου εκεί, με τρίποντο του Σέπου η Ένωση πήρε αέρα 4 πόντων (49-45) και παίρνοντας τον έλεγχο της αεροπορίας και με απανωτά επιθετικά ριμπάουντ (Ντούραμ, Χόλις και Μπλάκσιαρ) ξέφυγε με 7 (54-47) με τον πάγκο των πρασίνων να καλεί τάιμ-άουτ. Το τρίποντο του Ζάκη Παπαδόπουλου 5’ δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου έγραψε το 57-49 με τους πράσινους να έχουν χάσει τον προσανατολισμό τους κυρίως στην άμυνα.

Οι φιλοξενούμενοι δεν έδειχναν διατεθειμένοι να παραδοθούν και μ’ένα γρήγορο 8-0 σερί (με μεγάλα σουτ των Τρετιακόβ και Νίκολς) ισοφάρισαν σε 57-57. Η ΕΝΠ απάντησε με 5-0 δια χειρός του κορυφαίου της απόψε, Άντονι Ντούραμ και προηγήθηκε εκ νέου με 66-60. Το τρίποντο-μαχαιριά του Χόλις 2:54 πριν το τέλος έκανε το 69-62 και πάνω που έδειχνε να κλειδώνει τη νίκη το παιχνίδι πήρε -ξανά- φωτιά. Η Ομόνοια μείωσε σε 69-66 και είχε και την κατοχή όμως το λάθος του Γκιλ και το κλέψιμο Ζάκη οδήγησαν σε καλάθι του Ντούραμ για το 71-66 στην σημαντικότερη φάση του αγώνα.