“Αρχοντική” ΑΕΛ στην Πάφο!

0

Η αήττητη προέλαση της ΑΕΛ στο πρωτάθλημα της Β1 Ανδρών συνεχίζεται για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν, με σταθμό αυτή τη φορά την Πάφο.

Blue Island

Οι Λεμεσιανοί μπήκαν δυνατά, ο ΑΠΟΠ προσπάθησε να εξισορροπήσει στη δεύτερη περίοδο, όμως το τρίτο δεκάλεπτο ήταν επιβλητικό για τους φιλοξενούμενους, που έφτασαν στο τελικό 40-60.

Η άμυνα ήταν το κλειδί για το συγκρότημα του Κωνσταντίνου Περεντού, που είχε παράλληλα σωστές επιλογές στην επίθεση και καθαρό μυαλό όταν οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να αντεπιτεθούν.

Ο Σώζος Λεωνίδα ήταν αρχισκόρερ με 21 πόντους, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του ήταν ο Σάββας Μαυρομμάτης με 10 πόντους και 12 ριμπάουντ και ο Γιάννης Πιερίδης με 10 πόντους και 4/4 σουτ δύο πόντων.

Στον αντίποδα, οι Παφίτες του Αντώνη Δημητρίου ήταν απίστευτα άστοχοι και κανένας τους δεν κατάφερε να έχει διψήφιο αριθμό πόντων. Πάντως, έγινε μεγάλη προσπάθεια και υπήρχε διάθεση απ’ όλους.

Δεκάλεπτα: 11-20, 25-32, 30-47, 40-60

ΑΠΟΠ (Αντώνης Δημητρίου): Δημητρίου 4, Κουκούνης 5(1), Σασάκαρος 2, Σταύρου 8, Τομπάζος 4, Πολεμίτης 4(1), Θωμά 6, Κούλουμος 7

ΑΕΛ (Κωνσταντίνος Περεντός): Δανιήλ 6, Λεωνίδα 21(3), Λουκά 7, Μάρκου 4, Μαυρομμάτης 10, Παναγή 2, Πιερίδης 10