Bam και κάτω!!

0

Με τον Μπαμ Αντεμπάγιο να σταματάει εντυπωσιακά τον Τέιτουμ σε προσπάθεια για κάρφωμα 2.5 δεύτερα πριν το τέλος, οι Χιτ επικράτησαν στην παράταση με 117-114 των Σέλτικς και έκαναν το 1-0 στον πρώτο τελικό της Ανατολής.

Ακόμα μία ματσάρα στην «Φούσκα του Ορλάντο», ακόμα ένα σπουδαίο παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση. Στον πρώτο τελικό της Ανατολής οι Σέλτικς και οι Χιτ τα έδωσαν όλα για τη νίκη, την οποία και κατέκτησε η ομάδα του Μαϊάμι έχοντα στα τελευταία δευτερόλεπτα δύο σπουδαίους πρωταγωνιστές. Αρχικά τον Μπάτλερ που στο 114-113 πέτυχε καλάθι και φάουλ και εν συνεχεία ο τεράστιος Μπαμ Αντεμπάγιο. Ο σέντερ των Χιτ σταμάτησε εντυπωσιακά τον Τέιτουμ στην προσπάθεια για κάρφωμα, κέρδισε το φάουλ, έβαλε μία στις δύο βολές και έτσι διαμόρφωσε το τελικό 114-117. Η ομάδα του Μαϊάμι κατάφερε να κάνει το 1-0 και να δείξει με το καλημέρα πόσο έτοιμη είναι για επιστροφή στους τελικούς του NBA.

Από την άλλη οι Κέλτες ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αλλά οι λάθος επιθέσεις στο τέλος τόσο της κανονικής διάρκειας, όσο και της παράτασης, έδωσαν το δικαίωμα στους αντιπάλους τους να πάρουν τη μεγάλη νίκη. Οι δύο ομάδες είχαν αρχικά από μια περίοδο, ωστόσο στην τρίτη οι Σέλτικς προηγήθηκαν με 12 πόντους, δείχνοντας καλύτερα στοιχεία. Στην τέταρτη όμως οι Χιτ κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά. Ο Μπάτλερ δείχνοντας πόσο μεγάλος παίκτης είναι με τρίποντο έβαλε την ομάδα του μπροστά με 106-105, αλλά ένα ηλίθιο φάουλ του Ντέρικ Τζόουνς εκτός φάσης έδωσε το δικαίωμα στον Ουόκερ να ισοφαρίσει. Με 22 δεύτερα να μένουν οι Σέλτικς δεν μπόρεσαν να κάνουν σωστή επίθεση και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στην παράταση.

Εκεί είχαμε και πάλι μεγάλη αγωνία, με τον Μπάτλερ να ξαναμιλάει με το καλάθι και φάουλ και τον Αντεμπάγιο να δίνει όπως αναφέραμε τη νίκη στην ομάδα του. Πρώτος σκόρερ για τους Χιτ ήταν ο Ντράγκιτς με 29 πόνους και τον ακολούθησαν οι Κρόουντερ που έκανε και μια εντυπωσιακή τάπα σε Ουόκερ με 22, ο Μπάτλερ με 20 και ο Αντεμπάγιο με 18 και την τάπα που έκρινε το ματς. Για τους ηττημένους ο Τέιτουμ είχε 30 και για τα τελευταία τρία λεπτά ήταν ο πιο ψηλός παίκτης της ομάδας του, ο Σμαρτ ακολούθησε με 26 και ο Ουόκερ είχε 19.