BASKET LEAGUE: ΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ, ΠΑΟΚ – ΔΥΣΚΟΛΑ Η ΑΕΚ

0

Κολοσσός – ΑΕΚ 85-86

Παραλίγο χαρακίρι πήγε να κάνει η ΑΕΚ στη Ρόδο, απέναντι σε έναν αξιόμαχο Κολοσσό. Στο πρώτο παιχνίδι του Γιούρι Ζντοβτς στον πάγκο της Ένωσης, προσπάθησε να αιφνιδιάσει τους αντίπαλους και δεν ξεκίνησε τον Μαυροκεφαλίδη. Λίγο η έκπληξη του Κολοσσού και λίγο η αστοχία του, έφερε την ΑΕΚ μπροστά με 11-15 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στην συνέχεια η ομάδα της Ρόδου ισορρόπησε το παιχνίδι και πλησίασε το σκορ, με το ημίχρονο να κλείνει με 31-33 υπέρ της ΑΕΚ. Ο Κολοσσός εκμεταλλευόταν τα κενά της άμυνας της ΑΕΚ και πέρασε μπροστά στο σκορ μέχρι και το τέλος της 3ης περιόδου (59-57). Η Ένωση σοβαρεύτηκε για τα 2/3 του τελευταίου δεκαλέπτου, όμως στο τέλος κόντεψε να τα γκρεμίσει όλα! Ο Κάρτερ έδωσε αέρα 3 πόντων στην ΑΕΚ, 4 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο Λεραντζάκης σηκωθηκε για τρίποντο και ο Μαυροκεφαλίδης του έκανε φάουλ! Ο Λεραντζάκης δεν αστόχησε σε καμία από τις τρεις βολές και το παιχνίδι πήγε στην παράταση. Εκεί η ΑΕΚ φάνηκε πιο αποφασιστική, όμως και πάλι προς το τέλος ο Κολοσσός πέρασε μπροστά με έναν πόντο (85-84). Τελικά με το φόλοου του Μαυροειδή και την σωστή άμυνα στον Ρέλεφορντ, η ΑΕΚ γλύτωσε τα χειρότερα.

Τα δεκάλεπτα: 11-15, 31-33, 59-57, 72-72(κ.α), 85-86

Κολοσσός: Λαρεντζάκης 24(7/11δ, 1/3τρ), Γεωργαλής, Ρέλεφορντ 26(8/11δ, 3/4τρ, 4κλ), ΜακΓκι 3(7ρ), Λιούις 5(1/5τρ), Μανωλόπουλος 3(1), Ντέιβις 12, Λίντεν, Άχονεν 5(1), Σαλούστρος 7(1τρ, 6ρ, 3ασ, 5κλ)

ΑΕΚ: Κούπερ 20(4/9τρ, 9ρ, 11ασ), Σάκοτα 12(4/7τρ, 4ρ), Κάρτερ, 10, Κατσίβελης 10(1τρ, 4κλ), Μαυροειδής 7, Αρμστεντ 4(1), Παπαντωνίου, Μιλόσεβιτς 1, Μαυροκεφαλίδης 18(3/5τρ, 5ρ), Καλαμπόκης 4

Παναθηναϊκός – Καβάλα 88-54

Συνέχεια στο νικηφόρο του σερί έβαλε ο Παναθηναϊκός που επικράτησε εύκολα της Καβάλας. Το παιχνίδι ήταν μια ευκαιρία για τον Σάσα Τζόρτζεβιτς να πειραματιστεί, αλλά και να ξεκουράσει κάποιους παίχτες του, χρησιμοποιώντας κάποιους άλλους που δεν έχουν πάρει πολλά λεπτά συμμετοχής. Το έργο των πρασίνων ήταν εξαρχής ακόμα πιο εύκολο, καθώς η Καβάλα ήρθε στην Αθήνα χωρίς τους Ταπούτο και Κοστόβ.

Το ματς δεν σηκώνει ιδιαίτερη κριτική, εκτός από την αναφορά στο πολύ καλό θέαμα που πρόσφερε ο Παναθηναϊκός και το ντάμπολ-ντάμπολ του Παπαγιάννη (15 πόντοι-10 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 44-26, 72-36, 88-54

Παναθηναϊκός: Χαραλαμπόπουλος 8(1/6τρ, 8ρ), Φελντέιν 14(4/7τρ), Γκιστ 8, Καλάθης 6(1τρ, 6ασ), Κούζμιτς, Γιάνκοβιτς 9(8ρ, 3ασ, 6λ), Φώτσης 5(1), Ραντούλιτσα 8, Παππάς 13(1), Διαμαντίδης 2, Παπαγιάννης 15(10ρ), Λούντζης

Καβάλα: Λέιζερ 20(4/7τρ), Βαν ντερ Μαρς 5(10ρ), Καλαϊτζίδης, Τζόουνς 3(4κλ), Ρόμπινσον 2, Σταμπουλής 2, Γκέλιος 2, Γιαννακίδης 18(6/9τρ), Λίβας, 2 Δεμερτζής

ΠΑΟΚ – Τρίκαλα 82-67

Άνετο απόγευμα για τον ΠΑΟΚ ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι από νωρίς, καθώς στο 8′ βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 21-2 και στην συνέχεια διατηρούσε αυτή την διαφορά, την οποία μάλιστα τη μεγάλωνε όποτε έβρισκε ευκαιρία. Ο προπονητής των Τρικάλων, Φλεβαράκης, ήταν τόσο απογοητευμένος από την εμφάνιση της ομάδας του, που τράβηξε στον πάγκο όλη την αρχική πεντάδα. Φυσικά το αποτέλεσμα δεν άλλαξε, καθώς ο ΠΑΟΚ με πρωταγωνιστή τον Τέπιτς συνέχιζε να φορτώνει τα καλάθια του αντιπάλου του.

Τα δεκάλεπτα: 26-4, 38-27, 65-46, 82-67

ΠΑΟΚ: Τέπιτς 18 (6ρ, 3ασ), Βασιλειάδης 11, Μαργαρίτης 12, Σχορτσανίτης 8, Χάτσερ 8, Λιάπης, Κακαρούδης 8, Τσόχλας 8, Δέδας 5, Κόττας, Ντούβνιακ 2, Μάρκοβιτς 2.

Τρίκαλα: Καντούχαν 5, Ντόουελ 6, Τσιάρας 6, Κόνγκερ 13, Τιγκ, Σοκό 21, Τσιλούλης, Καραθανάσης 11, Καλές, Ρόμπινσον 5, Βαρυτιμιάδης.

Απόλλων Πατρών – Λαύριο 90-73

Σημαντική νίκη για τον Απόλλων Πατρών ο οποίος παρά το γεγονός ότι βρέθηκε να χάνει μέχρι και με 8 πόντους από το Λαύριο, βρήκε τη δύναμη και γύρισε το παιχνίδι. Η νίκη αυτή δίνει βαθμολογική ανάσα στον Απόλλων, που ξεφεύγει από την επικίνδυνη ζώνη.

Τα δεκάλεπτα: 22-29, 49-45, 67-60, 90-73.

Απόλλων Πάτρας: Αργυρόπουλος 10 (5 ρ), Βεργίνης 17, Μαστρογιαννόπουλος, Πάλμπλαντ 2, Τζαουάρα 10 (6 ασ), Ντίλαρντ 20 (4 ασ), Πελεκούδας, Κουζέλογλου 3, Μπαζίνας, Μάιερ 12 (6 ρ), Σάντλερ 10, Γουντς 6 (7 ρ).

Λαύριο: Γιανγκ 13 (7 ασ), Κρούμπαλι 15 (6 ρ), Τσίρος, Σακελλαρίου 7, Περράκης 2, Κακλαμανάκης, Γιαννακόπουλος 3, Καπώνης, Μπέμπης, Χάμιλτον 8, Μπάρλος 13, Μπόλντς 13 (6 ρ, 4 ασ).

Αρκαδικός – Κόροιβος 88-89

Στο δεύτερο ματς-θρίλερ της αγωνιστικής (μαζί με αυτό της ΑΕΚ στη Ρόδο), ο Κόροιβος πήρε τη νίκη μέσα στη Τρίπολη. Ο Αρκαδικός είχε από νωρίς το προβάδισμα, με τον Καββαδά να έχει σκοράρει συνεχώς. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έφτασαν ακόμη και στο +12 (36-24), όμως σταδιακά ο Κόροιβος άρχισε να μαζεύει τη διαφορά κλείνοντας το ημίχρονο στο -3 (47-44).

Η άνοδος του Ντάρελ Χάρις στο τρίτο δεκάλεπτο, έφερε την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου σε θέση οδηγού, δημιουργώντας μια διαφορά ασφαλείας. Δεν υπήρχε διάρκεια όμως στην έκρηξη αυτή και ο Αρκαδικός κατάφερε να μειώσει αρχικά στον πόντο (85-86) και στη συνέχεια να πάρει μετά από αρκετή ώρα το προβάδισμα με το φόλοου του Καββαδά (88-87). Δύο δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε ο Τρότερ κέρδισε φάουλ, ευστόχησε στις δύο βολές και χάρη στο άστοχο σουτ του Φαν Όστρουμ στην εκπνοή ο Κόροιβος πήρε τελικά τη νίκη με 88-89.

Τα δεκάλεπτα: 28-20, 47-44, 63-70, 88-89.

Αρκαδικός: Καββαδάς 17, Φαν Οστρουμ 21(4), Στεφανόδης 17(1), Μπράουν 6(1), Νοουτίνεν 7(1), Αϊρλαντ 8, Καραμαλέγκος, Λαμπρόπουλος 4, Καλλινικίδς 8(2), Τζουγκαράκης.

Κόροιβος: Ντέιβις 16(1), Πουλιανίτης, Χριστοδούλου 9(1), Χάρτνινγκ, Χαριτόπουλος 11, Τρότερ 10(1), Γεωργάκης, Σλαφτσάκης 2, Βασιλόπουλος 2, Κάουνσιλ 15(3), Χάρις 20(2).