Χιτ στον τελικό με αλλη μια σπουδαία τέταρτι περίοδο !

0

Στο ξεκίνημα του αγώνα, οι Χιτ έδειξαν να πατάνε καλύτερα. Μετά από ένα αρχικό 10-4, οι Σέλτικς επέστρεψαν μεν (14-15), αλλά η ομάδα του Σποέλστρα, συνέχισε να έχει τον έλεγχο δε, για το +6 στο τέλος της πρώτης περιόδου (33-27).

Οι Σέλτικς ήταν πιο στοχοπροσηλωμένοι στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, έπαιξαν καλύτερη άμυνα και παρά το προβάδισμα των Χιτ (55-48), επέστρεψαν με τον Γουόκερ για το 62-60 της ανάπαυλας.

Η ομάδα της Βοστώνης, πήγε να βρει μομέντουμ προβαδίσματος, στην αρχή της τρίτης περιόδου, (62-65), αλλά η αντίδραση των Χιτ ήταν πολύ καλή αρχικά και με τον Ιγκουντάλα να φτάνει τους 13 πόντους, προηγήθηκαν με 74-82. Πάλι όμως σε εκείνο το σημείο, οι Σέλτικς, έβγαλαν πολλή ενέργεια από την άμυνα τους και με Μπράουν-Σμαρτ, επέστρεψαν για το 88-86.

Όλα έδειχνα ότι στην τέταρτη περίοδο, θα είχαμε πολύ μεγάλη μάχη και κάτι τέτοιο, επιβεβαιώθηκε. Οι παίκτες του Στίβενς, πάντα με ενέργεια από την άμυνα, πήγαν στο +6 (90-96) με τον Μπράουν, αλλά με την… εμφάνιση του Χίροου και τον εξαιρετικό Αντεμπάγιο, οι Χιτ επέστρεψαν για το 101-100.

Το μομέντουμ ήταν για το Μαϊάμι σε εκείνο το σημείο που με καλάθι του Χίροου, πήγαν στο +7 (109-102), 4.30 πριν το τέλος. Η διαφορά των 10 πόντων (πάλι με τον Χίροου για το 112-102) ήταν η μεγαλύτερη στο παιχνίδι μέχρι εκείνη τη στιγμή και με το τρίποντο του Ρόμπινσον για το 119-104, ουσιαστικά τελείωσαν το παιχνίδι. Το μόνο που απέμενε ήταν το τελικό σκορ το οποίο πήγε στο 125-113.

Ο Μπαμ Αντεμπάγιο έκανε απίστευτο παιχνίδι, με 32 πόντους (και 11/15 σουτ), 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ και φοβερή δουλειά στην άμυνα στην τέταρτη περίοδο, 22 είχε ο Μπάτλερ (με 8 ασίστ), ενώ ο Χίροου είχε 19. Για τους Σέλτικς, οι Μπράουν είχε 26, ο Τέιτουμ 24 και από 20 οι Σμαρτ και Γουόκερ, ωστόσο δεν αποδείχθηκαν αρκετοί για να στείλουν τη σειρά στο έβδομο παιχνίδι και η ομάδα της Βοστώνης αποχαιρέτησε.