Διαστημικός Λέοναρντ απέκλεισε με τρελό buzzer-beater τους Σίξερς!

14

Με τον Λέοναρντ να σημειώνει ένα από τα πιο τυχερά buzzer-beater όλων των εποχών, οι Ράπτορς νίκησαν με 92-90 τους Σίξερς και προκρίθηκαν στους Τελικούς της Ανατολής! Και τώρα… Γιάννης!

O Καγουάι Λέοναρντ πήρε από το χέρι τους Ράπτορς και τους έστειλε μόνος του στους Τελικούς της Ανατολής, όπου θα συναντήσουν τους Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο! Σε μία επίδειξη καρδιάς και ταλέντου, ο σταρ του Τορόντο οδήγησε το Τορόντο στη νίκη με 92-90 στο Game 7 επί των Σίξερς, σημειώνοντας ένα από τα πιο τυχερά buzzer-beater όλων των εποχών!

Κι αν το buzzer-beater του ήταν τυχερό, τίποτα άλλο δεν ήρθε στην τύχη για τον Λέοναρντ, σε μία βραδιά όπου νίκησε μόνος του την Φιλαντέλφεια, σημειώνοντας 15 πόντους στην τέταρτη περίοδο!

Έβαλε έτσι το κερασάκι στην τούρτα σε μία απίστευτη εμφάνιση, αφού ολοκλήρωσε τον αγώνα με 41 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 43 λεπτά συμμετοχής, σε ένα από τα πιο… clutch σόου στην σύγχρονη ιστορία του ΝΒΑ!

Ο Σερτζ Ιμπάκα με 17 πόντους ακολούθησε σε απόδοση τον Λέοναρντ, με τον Πασκάλ Σιάκαμ να προσθέτει 11 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Για τους Σίξερς, ο Τζοέλ Εμπίντ είχε 21 πόντους και 11 ριμπάουντ (αλλά 6/18 σουτ), ο Τζέι Τζέι Ρέντικ 17 πόντους και ο Τζίμι Μπάτλερ 16 πόντους.

ΑΙΜΑ ΚΙ ΑΜΜΟΣ

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αγχωμένες το παιχνίδι, μην μπορώντας να σκοράρουν με τίποτα, με το τέλος της πρώτης περιόδου να βρίσκει τους Ράπτορς αν προηγούνται με 18-13. Στην δεύτερη περίοδο τα πράγματα άλλαξαν ελαφρώς. Οι άμυνες εξακολούθησαν να έχουν τον πρώτο ρόλο, ωστόσο μπήκαν και κάποια σουτ, με τους Σίξερς να περνάνε κάποια στιγμή μπροστά με 37-33 χάρη σε ένα σερί 8-0, αλλά το Τορόντο να καταφέρνει να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενο με 44-40.

Στην τρίτη περίοδο οι Ράπτορς ξέφυγαν με 50-41. Πολύ γρήγορα ωστόσο οι Σίξερς απάντησαν, καταφέρνοντας χάρη σε ένα σερί 16-0 να προηγηθούν με 57-50. Η αντίδραση του Τορόντο όμως δεν άργησε, με τους Καναδούς να καταφέρνουν να κλείσουν την τρίτη περίοδο με ένα προβάδισμα 3 πόντων (67-64).

Στην τέταρτη περίοδο έπεσαν κορμιά. Το ντέρμπι συνεχίστηκε, με τον Λέοναρντ να κουβαλάει τους Ράπτορς στο σκοράρισμα. Με 10 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος όμως – και το σκορ στο 89-88 για το Τορόντο – ο Λέοναρντ στήθηκε στις βολές και ενώ ευστόχησε στην πρώτη αστόχησε στην δεύτερη, με τον Μπάτλερ να ισοφαρίζει με λέι-απ σε 90-90. Οι Ράπτορς όμως είχαν 4.2 δευτερόλεπτα για να οργανώσουν την τελευταία επίθεση. Ο Λέοναρντ πήρε την μπάλα. Τα υπόλοιπα είναι πλέον ιστορία.

ΤΟΡΟΝΤΟ ΡΑΠΤΟΡΣ: Σιάκαμ 11 (11 ριμπάουντ), Λέοναρντ (16/39 σουτ, 8 ριμπάουντ), Γκασόλ 7 (11 ριμπάουντ), Λόουρι 10 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γκριν 2, Ιμπάκα 17 (8 ριμπάουντ), ΒανΒλίτ 4

ΦΙΛΑΝΤΕΛΦΕΙΑ 76ΕΡΣ: Χάρις 15 (10 ριμπάουντ), Εμπίντ 21 (11 ριμπάουντ), Σίμονς 13 (8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάτλερ 16, Ρέντικ 17, Σκοτ 2, Ένις 6, Μονρό