Δραματικό φινάλε και νίκη για Ομόνοια επί της ΕΝΠ

0

Επιτέλους νίκη για την Ομόνοια, εκτός των παιχνιδιών με την Αναγέννηση. Η Ομόνοια κατάφερε να διαχειριστεί τα τελευταία λεπτά του αγώνα, για πρώτη φορά φέτος και να φύγει με τη νίκη από το Ελευθερία απέναντι στην Ένωση. Από ένα καλό δεκάλεπτο είχαν οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, ενώ το δεύτερο ήταν πραγματικό ντέρμπι. Συνολικά δέκα παίκτες (5 από κάθε ομάδα) έφτασαν σε διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο αγώνας:

Στο πρώτο δίλεπτο της αναμέτρησης η Ένωση ευτύχισε να προηγηθεί με 5-2. Έπειτα η Ομόνοια ανέβασε στροφές και με ένα σερί εννέα πόντων πήρε προβάδισμα με 11-5. Στο επόμενο διάστημα του αγώνα η ομάδα του Παραλιμνίου ισορρόπησε το παιχνίδι, καταφέρνοντας στο 6:23 να μειώσει την διαφορά στον ένα πόντο (14-13). Οι “πράσινοι” ήταν πιο συγκεντρωμένοι όμως στα τελευταία στάδια του δεκαλέπτου, και επανέφεραν την διαφορά στους πέντε πόντους (21-16).

Η Ένωση μπήκε δυνατά στην δεύτερη περίοδο μειώνοντας στον πόντο την διαφορά (21-20) μετά από ένα λεπτό αγώνα, ενώ στο 12:10 πήρε προβάδισμα με 24-23. Στην συνέχεια του αγώνα, και μέχρι τα μισά της περιόδου, οι δύο ομάδες έκαναν ένα ισορροπημένο παιχνίδι που πήγαινε πόντο-πόντο, με την Ομόνοια να προηγείται με 32-30. Εκεί οι “βυσσινί” ανέβασαν στροφές και με ένα σερί δεκατριών πόντων πήραν προβάδισμα με 43-32. Η Ομόνοια πέτυχε άλλους τέσσερις πόντους με τους Τζαμάρ και Νουαουκόνι μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, μειώνοντας σε 43-36.

Με τρεις πόντους από τον Τζαμάρ ξεκίνησε την τρίτη περίοδο η Ομόνοια, που μείωσε σε 43-39, με την Ένωση να απαντάει και να δημιουργεί ξανά διαφορά οκτώ πόντων στο 23:34 με το σκορ να φθάνει στο 50-42. Ένα λεπτό πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου η Ομόνοια είχε μειώσει σε 59-55, όμως ο αρχηγός των “βυσσινί”, Νικόλας Θωμά, με δύο ελεύθερες βολές έφερε την διαφορά στους έξι πόντους (61-55).

Στα πρώτα στάδια της τέταρτης περιόδου είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, ενώ το σκορ ήταν στο 68-64 υπέρ της Ένωσης στο 32:48. Η Ομόνοια ήταν καλύτερη στην συνέχεια καταφέρνοντας να ισοφαρίσει σε 71-71, λίγο μετά την συμπλήρωση πέντε λεπτών στην περίοδο. Η ισοπαλία παρέμεινε και στην συνέχεια (73-73 και 75-75), με τους “πράσινους” να σημειώνουν τέσσερις πόντους και να προηγούνται με 79-75, ενάμιση λεπτό πριν το φινάλε. Τελικά η Ομόνοια έφυγε με την νίκη με τελικό σκορ 81-77.