Έχασε το μυαλό και τον έλεγχο του

0

Είναι πραγματικά περίεργο και αγγίζει τα όρια της παραπλανητικής εικόνας το 81-92 με το οποίο η Μπαρτσελόνα επιβλήθηκε του Παναθηναϊκού. Οι «πράσινοι» μέχρι το 28 λεπτό της αναμέτρησης έλεγχαν τα πάντα στο παρκέ και ήταν μπροστά με 67-57! Μέσα σε λιγότερο από 12 λεπτά, λοιπόν, οι Καταλανοί έτρεξαν ένα σερί 14-35 και φάνηκε να κερδίζουν άνετα έχοντας προσπεράσει για πρώτη φορά στο σκορ στο 35! Αυτό προήλθε από δύο σημαντικούς παράγοντες. Ο πρώτος έχει να κάνει από την υπερκόπωση του Καλάθη στο ματς με τον Πέσιτς να έχει επιβάλλει στους παίκτες του από την πρώτη άμυνα να πιέζουν τον Νικ σε όλο το γήπεδο και να του εφαρμόζουν και παγίδες ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Έτσι, το μυαλό του αρχηγού χάλασε και μαζί του κατέρρευσε όλη η ομάδα καθώς δεν υπήρξε ουσιαστική λύση σε αυτό (ήταν και ο Ράις μέτριος).

Παράλληλα, τα αστέρια της Μπαρτσελόνα τα έβαλαν όλα στο φινάλε με τους Μίροτιτς, Αμπρίνες, Χίγκινς να ανεβάζουν κατακόρυφα την απόδοση τους και να …σκοτώνουν τους «πράσινους». Σε αυτά οφείλουμε να προσθέσουμε μια άκρως εχθρική διαιτησία που έδινε λύση στους Καταλανούς όποτε …κώλωναν. Ειδικά, στο πρώτο μέρος όπου ο Παναθηναϊκός επιχειρούσε να χτίσει μια μεγαλύτερη διαφορά ο Λαμόνικα και η …παρέα του είχαν τον τρόπο να τον σταματούν. Είναι χαρακτηριστικό πως η Μπαρτσελόνα εκτέλεσε 13 βολές στο πρώτο δεκάλεπτο με τέσσερις τουλάχιστον λανθασμένες αποφάσεις ενώ στο τέταρτο οι «πράσινοι» συμπλήρωσαν σχεδόν στο τρίλεπτο τα πέντε φάουλ με τους Καταλανούς να «δέρνουν» χωρίς να τιμωρούνται.

Αυτό, ωστόσο, δεν μπορεί να αναιρέσει την κακή διαχείριση του ματς στο τελευταίο κομμάτι. Εκεί, το «τριφύλλι» δεν είχε καθαρό μυαλό και παίκτες που θα μπορούσαν να δώσουν λύσεις έμειναν εκτός ρυθμού αγώνα. Έτσι, οι «πράσινοι» δεν βρήκαν κανένα μπροστάρη στο φινάλε με τον Καλάθη «εκτός» αγώνα. Ακόμη και οι παίκτες που είχαν προσφέρει τα μέγιστα …κατέρρευσαν καθώς δεν έχουν την εμπειρία αυτών των ματς. Ο Μπέντιλ για παράδειγμα έκανε ένα μαγικό τρίτο δεκάλεπτο αλλά στα τελευταία τρία λεπτά του αγώνα που κλήθηκε να παίξει δεν γινόταν να ανταποκριθεί έχοντας δώσει το μάξιμουμ που μπορούσε με τα λίγα …χιλιόμετρα που έχει στη διοργάνωση. Πλέον, ακολουθεί η δοκιμασία στη Μαδρίτη με τον Παναθηναϊκό να κινδυνεύει να βγάλει τα κομπιουτεράκια στις τελευταίες στροφές του μαραθωνίου.

ΥΓ: «Έσκασε» ο Καλάθης και η περιφέρεια του Παναθηναϊκού δεν είχε καμία φρεσκάδα στο τέλος.

ΥΓ2: Ίσως κάποιοι παίκτες να έπρεπε να είναι πιο «ζεστοί» προς το φινάλε.

ΥΓ3: Με παλιακό τρόπο ο Πέσιτς εξουθένωσε τον Καλάθη.

ΥΓ4: Ρεαλιστικά το διπλό της Μακάμπι είναι δώρο για τον Παναθηναϊκό καθώς παρέμειναν οι δύο νίκες απόσταση από την 7η Βαλένθια. Τώρα κοιτάζουμε μόνο την πρόκριση.