Έδωσε παράταση στην αγωνία η ΑΕΛ

0

Το ένστικτο της αυτοσυντήρησης λειτούργησε ευεργετικά για την ΑΕΛ, η οποία αρνήθηκε να πεθάνει πρόωρα και επικράτησε του Κεραυνού στον τέταρτο τελικό με 51. Έτσι, λοιπόν, ο τίτλος του πρωταθλητή στην κυπριακή καλαθόσφαιρα θα κριθεί στις 10 Απριλίου στο πέμπτο και τελευταίο παιχνίδι στον Στρόβολο.

Σε ένα ματς που διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών και σε ουδέτερη έδρα, ΑΕΛ μπήκε πολύ αποφασιστικά και απέκτησε βραχεία κεφαλή στο σκορ, ενώ με ξέσπασμα της Κάμπελ στην τρίτη περίοδο έκανε τη διαφορά διψήφια. Οι παίκτριες του Χρίστου Στυλιανίδη προσπάθησαν να επιστρέψουν με τη Βεζελόφσκι σε μεγάλο απόγευμα, όμως η Κάλια Παπαδοπούλου ήταν ψύχραιμοι και κλείδωσε το ροζ φύλλο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η ΑΕΛ πήρε προβάδισμα νωρίς στο παιχνίδι με δίποντο της Πότσεκ, με τον Κεραυνό να απαντάει και να σημειώνει έξι πόντους με τις Κωνσταντίνου, Πιτσιλλίδου και Αθανασίου, φέρνοντας το σκορ στο 6-2 υπέρ του. Η ομάδα της Λεμεσού μείωσε με την Κάμπελ (6-4), με την ομάδα του Στροβόλου να σημειώνει τρεις ακόμα πόντους στην συνέχεια (δύο η Αθανασίου, ένα η Βεζελόφσκι) φέρνοντας το προβάδισμα για τις “ερυθροκίτρινες” στο 9-4. Στην εξέλιξη του αγώνα οι δύο ομάδες πέτυχαν από ακόμα δύο πόντους (Παπαδοπούλου για ΑΕΛ, Αθανασίου για Κεραυνό) με το σκορ να φθάνει στο 11-6 υπέρ του Κεραυνού. Στα τελευταία τέσσερα λεπτά του δεκαλέπτου το συγκρότημα της Κάλιας Παπαδοπούλου ανέβασε στροφές και πέτυχε δέκα σερί πόντους, παίρνοντας προβάδισμα με 16-11.

Ο Κεραυνός ξεκίνησε την δεύτερη περίοδο με δύο πόντους από την Θεοδοσίου έπειτα από λέι απ. Η ΑΕΛ σημείωσε στην συνέχεια τέσσερις πόντους και έφερε το σκορ στο 20-13, το οποίο παρέμεινε μέχρι και τα μισά της δεύτερης περιόδου. Στην συνέχεια η ομάδα του Χρίστου Στυλιανίδη πέτυχε άλλους τρεις πόντους από τις Παβίσεβιτς και Κωνσταντίνου, τρία λεπτά πριν το φινάλε, μειώνοντας σε 20-16. Η Παπαδοπούλου σημείωσε τέσσερις ακόμα πόντους πριν το φινάλε, με την Βεζελόφσκι να πετυχαίνει δύο ακόμα για τον Κεραυνό, με το σκορ ημιχρόνου να είναι στο 24-18 για την ΑΕΛ.

Πιο καλή ήταν η παρουσία της ΑΕΛ στην τρίτη περίοδο. Η ομάδα της Λεμεσού νωρίς σημείωσε τέσσερις πόντους με τις Κάμπελ και Λάρκου, φέρνοντας την διαφορά στους δέκα (28-18). Η πολύ καλή παρουσία της ΑΕΛ είχε και συνέχεια, με τις “γαλαζοκίτρινες” να μεγαλώνουν την διαφορά στο σκορ, η οποία έφθασε στους δεκαέξι πόντους μέχρι τα μισά του δεκαλέπτου (39-23). Ο Κεραυνός προσπάθησε να αντιδράσει, χωρίς επιτυχία, στα τελευταία λεπτά της περιόδου. Η ΑΕΛ πέτυχε άλλους πέντε πόντους με την Κάλια Παπαδοπούλου, ενώ οι φιλοξενούμενοι τέσσερις με την Παβίσεβιτς με το σκορ να φθάνει στο 44-29 με το τέλος της περιόδου

Εντυπωσιακά μπήκε στην τέταρτη περίοδο ο Κεραυνός, με την Βεζελόφσκι να κάνει πολύ καλό παιχνίδι και να πετυχαίνει συνολικά δώδεκα πόντους (τρία τρίποντα) και να μειώνει για τον Κεραυνό σε 44-41, μέχρι το 34:30 του αγώνα. Η ΑΕΛ σταμάτησε το σερί του Κεραυνού, πετυχαίνοντας στην συνέχεια πέντε πόντους (τρεις η Παπαδοπούλου, δύο η Πότσεκ) επαναφέροντας την διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες στους οκτώ (49-41) τρία λεπτά πριν το φινάλε. Με την ολοκλήρωση του αγώνα η ΑΕΛ πήρε την νίκη με τελικό σκορ 51-43.

MVP

Η Κορίν Κάμπελ ήταν η βασική αιτία για την αύξηση της διαφοράς στην τρίτη περίοδο. Εκμεταλλευόμενη τα αθλητικά της προσόντα, κυριάρχησε κοντά στο καλάθι και έκανε τη διαφορά για την ομάδα της Λεμεσού.

KEY FACTOR

Η Κάλια Παπαδοπούλου έδειξε την κλάση της σε ένα ματς δίχως αύριο. Με την ηγετική της στόφα πήρε την κατάσταση στα χέρια της και έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της ΑΕΛ.