Εφές – Φενέρμπαχτσε 86-76

0

Η Εφές επικράτησε με 86-76 της Φενέρμπαχτσε και χρειάζεται μία νίκη για να πανηγυρίσει το πρωτάθλημα. Μόνο ο Σλούκας (22π.) πάλεψε για τους ηττημένους.

Η Αναντολού Εφές βρίσκεται μία νίκη μακριά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος αφού επικρατώντας της Φενέρμπαχτσε με 86-76, έκανε το 3-2 στη σειρά.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο η τρίτη περίοδος αποδείχθηκε κομβική. Σε αυτό το δεκάλεπτο η Φενέρμπαχτσε σκόραρε με δυσκολία ενώ ο Ντάνστον στην άλλη πλευρά, έκανε πλάκα.

Η διαφορά πήγε πάνω από τους 20 πόντους και έτσι η συνέχεια του αγώνα απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Για τους νικητές πρωταγωνίστησαν οι Μοερμάν (26π., 8ρ.), Ντάνστον (19π., 7ρ.) και Σίμον (15π., 5ρ.).

Για τη Φενέρ ο Σλούκας σε 35:59 είχε 22 πόντους (5/7δ., 4/5τρ.,), 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 λάθη και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 39-37, 66-47, 86-76

Αναντολού Εφές-Φενέρμπαχτσε 3-2

Game 1: Αναντολού Εφές-Φενέρμπαχτσε 56-73
Game 2: Αναντολού Εφές-Φενέρμπαχτσε 101-93
Game 3: Φενέρμπαχτσε-Αναντολού Εφές 57-74
Game 4: Φενέρμπαχτσε-Αναντολού Εφές 82-73
Game 5: Αναντολού Εφές-Φενέρμπαχτσε 86-76
Game 6: Φενέρμπαχτσε-Αναντολού Εφές (19/6)