Εύκολη επικράτηση της ΕΘΑ επί της Ομόνοιας

0

Η ΕΘΑ πέρασε εύκολα από το Ελευθερία απέναντι στην Ομόνοια, που δεν της έβγαινε τίποτα. Η ομάδα της Έγκωμης πήρε το προβάδισμα από νωρίς στο σκορ και με τον Πακ, τον Χένρι και τον Γκόλντεν να πετυχαίνουν τους περισσότερους πόντους. Άποντος έμεινε ο Κάμπερμπατς. Μάνιγκατ και Νουακόνι προσπάθησαν για την Ομόνοια, ήταν όμως μόνοι.

Το φιλμ του αγώνα:

Η ΕΘΑ πήρε γρήγορα προβάδισμα στο σκορ με 6 πόντους την οποία διατηρούσε, με τον Πακ να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο με 15 πόντους από τους 32 της ομάδας του! Η άμυνα της ΕΘΑ ήταν αυτή που οδηγούσε την ομάδα προς τη νίκη, καθώς είχε μπλοκάρει την Ομόνοια που δεν μπορούσε να σκοράρει κοντά στο καλάθι. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους τυπικά φιλοξενούμενους να προηγούνται με 23-32.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι πράσινοι προσπάθησαν να κρατηθούν κοντά στο σκορ. Με ένα μικρό σερί 5-0, με τους Γουότσον και Νουακόνι, έκλεισαν τη διαφορά ξανά στους 6 πόντους, Γκόλντεν και Χένρι όμως απάντησαν με ένα 5-0 για την ΕΘΑ. Λίγο αργότερα ο Αναστασιάδης έστειλε τη διαφορά στο +11 για την ομάδα της Έγκωμης, για να φτάσουμε στο +15 του ημιχρόνου (37-52).

Το ίδιο σκηνικό εξελίχθηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να παίζει μεταξύ 10 και 15 πόντων. Ένα σερί 8-0 όμως με τρία συνεχόμενα καλάθια του Νουακόνι (ένα δίποντο και δύο συνεχόμενα τρίποντα) έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι με τη διαφορά να κατεβαίνει στους 7 πόντους (56-63). Η Ομόνοια είχε δύο συνεχόμενες ευκαιρίες να μειώσει ακόμα περισσότερο το σκορ, σε ένα σημείο που επιτέλους δούλεψε η άμυνα ζώνης για τους πράσινους. Όμως οι επιλογές από τους παίχτες του κου Παπαδόπουλου δεν ήταν οι κατάλληλες, έτσι ένα ξέσπασμα της ΕΘΑ με τον Πακ και τον Πίρσον, έστειλαν τη διαφορά ξανά στους 13 πόντους (58-71).

Ο Παπακώστας που ήταν πολύ καλός, έφερε τη διαφορά ξανά στους 10 πόντους στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου, όμως ο Γκόλντεν και ο Πίρσον την έστειλαν ξανά στους 14. Η Ομόνοια δεν κατάφερνε να αντιδράσει, η ΕΘΑ δούλευε σωστά και η διαφορά έφτασε και τους 17 πόντους (70-87). Το τρίποντο του Αναστασιάδη 2:23 πριν το τέλος, έβαλε τέλος σε όποια φιλοδοξία διατηρούσαν οι παίχτες της Ομόνοιας (73-90). Στα τελευταία δύο λεπτά οι δύο προπονητές έριξαν στο παρκέ όλους τους νεαρούς τους για να πάρουν χρόνο συμμετοχής. Έτσι είχαμε Κυριάκου, Γαβριήλ, Πολυκάρπου και Καραγιάννη για τους πράσινους (μαζί με τον Γουότσον), ενώ Φραγκέσκου και Πηλαβάς πέρασαν για την ομάδα της Έγκωμης. Ο κος Σκαραφίγκας κράτησε και τον Κάμπερμπατς στον αγωνιστικό χώρο, μήπως πετύχει κάποιο πόντο. Ο αμερικανός το προσπάθησε με δύο σουτ τριών πόντων, χωρίς όμως επιτυχία. Το τελικό 78-90 έγινε με το φάουλ που κέρδισε ο Γουότσον στην προσπάθειά του να σουτάρει τρίποντο με τη λήξη, όμως του έγινε φάουλ από τον Πηλαβά. Ο Αμερικανός ευστόχησε στη μία από τις τρεις βολές και το παιχνίδι τελείωσε.

Πάρα πολύ καλή εμφάνιση είχαμε από Παπακώστα και Αναστασιάδη για τις δύο ομάδες, με εφτά πόντους έκαστος. Κακή εντύπωση για ακόμα μια φορά, το άδειο γήπεδο που σε συνδυασμό με το κρύο που επικρατούσε στο Ελευθερία, έδινε μια πολύ ψυχρή εικόνα.

Η νίκη της ΕΘΑ την κρατάει κοντά στην τετράδα, ενώ η ήττα της Ομόνοιας σε συνδυασμό με την νίκη της ΕΝΠ, την φέρνει σε δύσκολη θέση.

MVP:

O Πακ ήταν συγκλονιστικός, έβαλε 30 πόντους με 11/12 δίποντα, ενώ κέρδισε και 5 φάουλ. Ήταν ο κινητήριος μοχλός για να φτάσει η ΕΘΑ στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-32, 37-52, 58-71, 78-90.