Έκανε το 1-0 επί του Αχιλλέα Καϊμακλίου ο Όλυμπος Αγλαντζιάς (vid)

0

Ο Όλυμπος Αγλαντζιάς ήταν ο νικητής στον πρώτο αγώνα της σειράς για την τελική φάση του Πρωταθλήματος Ανδρών Κ18 Α’ Κατηγορίας, ο οποίος επικράτησε εντός έδρας του Αχιλλέα Καϊμακλίου με 68-56.

Η αναμέτρηση ήταν ισορροπημένη στα πρώτα στάδια της, με τον Αχιλλέα να καταφέρνει να προηγηθεί με 12-9 στο τέλος της Α’ περιόδου. Στην συνέχεια ο Όλυμπος ήταν βελτιωμένος και μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου ήταν μπροστά στο σκορ με τέσσερις πόντους διαφορά (26-22). Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι που είδαμε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με το σκορ να οδηγείται στο 43-38. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στην Δ’ περίοδο, καταφέρνοντας με το τέλος του αγώνα να πάρουν την νίκη με 68-56.

Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Χειμώνας με 21 πόντους και Γιουγκ με 20 πόντους. Διακρίθηκαν επίσης οι Παπαλουκάς και Μιλτιάδης με 11 και 10 πόντους αντίστοιχα. Από τον Αχιλλέα Καϊμακλίου ξεχώρισε ο Τρετιάκοβ με 31 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 9-12, 26-22, 43-38, 68-56

Όλυμπος Αγλαντζιάς (Ευρυπίδης Ανδρέου): Χειμώνας 21 (2), Παπαλουκάς 11 (1), Γιουγκ 20 (2), Κακουλλής 6, Μακρής, Μιλτιάδης 10.

Αχιλλέας Καϊμακλίου (Λούης Σιακαλλής): Γεωργιάδης 2, Γεωργακούδης 8, Χριστούδιας 5 (1), Πέτσας 8 (2), Αγγελή, Ανθυμιάδης, Τρετιάκοβ 31 (3), Ιωαννίδης 2, Τέγγερης.