Έκανε το repeat το Λανίτειο Λύκειο Λεμεσού!

0

Την 1η θέση στο Παγκύπριο Σχολικό Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης κατέκτησε το Λανίτειο Λύκειο Λεμεσού, όπου επικράτησε στον τελικό της Αγγλικής Σχολής Λευκωσίας με 52-47. Η αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο “Κίτιον Αθλητικό Κέντρο” το πρωί της Παρασκευής (18/2) ήταν εξαιρετική, με αρκετές ανατροπές και τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα μέχρι τέλους για την νίκη. Αρχικά η Αγγλική Σχολή ξεκίνησε πιο καλά και προηγήθηκε με 22-14 στην Α’ περίοδο, με το Λανίτειο Λύκειο να ανεβάζει στροφές και να ισοφαρίζει σε 28-28 μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Το σχολείο της Λευκωσίας μπήκε ξανά πιο δυνατά στην 3η περίοδο και προηγήθηκε με 43-38, ωστόσο στο τέταρτο δεκάλεπτο το Λανίτειο Λύκειο ανέβασε στροφές και έκανε την ανατροπή, φεύγοντας με την νίκη με τελικό σκορ 52-47. Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Παπαϊωάννου και Σωφρονίου που σημείωσαν 18 και 17 πόντους αντίστοιχα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-22, 28-28, 38-43, 52-47