Έκλεισε με νίκη η Εθνική κόντρα στον Ζήνωνα

0

Την νίκη στον εξ αναβολής αγώνα της 8ης αγωνιστικής πήρε η Εθνική Ανδρών Κ18, η οποία επιβλήθηκε εύκολα με 62-42 του Ζήνωνα για το πρωτάθλημα της Β1 κατηγορίας Ανδρών.

Image

Οι φιλοξενούμενα μπήκαν δυνατά στο ματς και αιφνιδίασαν τους διεθνείς μας, οι οποίοι βρέθηκαν γρήγορα πίσω στο σκορ με 2-9. Όσο περνούσαν τα λεπτά, όμως, η Εθνική έβρισκε ρυθμό με αποτέλεσμα να περάσει μπροστά και να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα με την συμπλήρωση του πρώτου μέρους, καθώς ο μαχητικός Ζήνωνας παρέμενε άκρως ανταγωνιστικός.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, τα πράγματα διαφοροποιήθηκαν με τους παίκτες του Μιχάλη Μιχαήλ να ανεβάζουν στροφές επιθετικά, κάτι που σε συνδυασμό με την σταθερά εξαιρετική τους άμυνα, ήταν το κλειδί για μια εύκολη επικράτηση, η οποία αποτυπώνεται στην κυριαρχία του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος σε ασίστ (17 έναντι 7), κλεψίματα (28 έναντι 13), αλλά και στα 20 λάθη λιγότερα που υπέπεσε.

Για τους νικητές δεν υστέρησε κανείς, με τους Πόλυ Ηλιάδη (19π, 7ρ, 4ασ) Γιάννη Αχιλλέως (11π, 10ρ, 4ασ) και Κωνσταντίνο Ζαβό (11π, 11ρ, 4ασ) να ηγούνται σε άμυνα και επίθεση, την ώρα που από κοντά σε απόδοση ακολούθησαν οι Πολυκάρπου-Στυλιανού. Στον αντίποδα, Ελευθέριος Καρβούνης (11π, 10ρ), Κυριάκος Αντωνίου (11π, 7ρ) και Γιώργος Αντωνίου (11π, 12ρ, 5ασ) ξεχώρισαν για το συγκρότημα του Ιβάν Στάνκοβιτς, ενώ πολλές μονομαχίες κέρδισε και το δίδυμο Χατζούδης-Ανδρέου.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 26-22, 44-32, 62-42