Ελλάδα – Σλοβενία 70-77: Χάθηκε η πρωτιά, «καρδιοχτύπησαν» με τη Φασούλα (vid)

0

H Ελλάδα (2-2) δεν τα κατάφερε απέναντι στην αήττητη Σλοβενία (4-0) στα προκριματικά του EuroBasket Γυναικών. Αποχώρησε με φορείο η τραυματίας Φασούλα.

Η Ελλάδα γνώρισε την ήττα από τη Σλοβενία και είδε την κατάκτηση της 1ης θέσης στον όμιλο για τα προκριματικά του EuroBasket Γυναικών να απομακρύνεται οριστικά, αφού οι Σλοβένες έχουν επικρατήσει και στις δύο αναμετρήσεις. Ωστόσο, η είδηση του αγώνα δεν είναι μόνο το τελικό αποτέλεσμα, αλλά και ο τραυματισμός της Μαριέλλας Φασούλα.

Η σέντερ της Εθνικής χτύπησε το κεφάλι της στο παρκέ, έπειτα από σύγκρουση με την Κρόσελι και απομακρύνθηκε με φορείο έχοντας κολάρο στο λαιμό της.

Η αναμέτρηση ήταν ισορροπημένη μέχρι το ημίχρονο. Στο 3ο δεκάλεπτο οι Σλοβένες με επί μέρους σκορ 26-18 ξέφυγαν στο σκορ. Τέλος στην απέλπιδα προσπάθεια της Εθνικής να διεκδικήσει το παιχνίδι, έβαλε η Ντεμπέλιακ με τρίποντο για το 77-70, 1:28 πριν από το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 36-38, 54-64, 70-77.

Ελλάδα (Μασλαρινός): Σταμολάμπρου 22(4), Μποσγανά 8, Νικολοπούλου 15(1), Σπανού 9, Χριστινάκη 3(1), Αλεξανδρή 8(2), Βιντσιλαίου 2, Πατεράκη, Παπαδοπούλου, Δίελα, Φασούλα 3.
Σλοβενία (Γκργκιτς): Τσβιγιάνοβιτς, Πρέζελ 10, Σένιτσαρ 2, Λίσετς 12, Ντέμπελιακ 10(2), Κρόσελι 10(2), Ομπλακ 7(1), Γκόριτς 4, Εβανς 22.