Έλυσε τα… “μάγια” των Nicosia Wizards και έκανε το 2 στα 2 η GZG!

345

Η ομάδα του Δικηγορικού Γραφείου Γ.Ζ Γεωργίου, γνωστότερη και ως GZG έγινε η δεύτερη ομάδα που ντουμπλάρει νίκες στις πρώτες 2 -κουτσουρεμένες- αγωνιστικές αφού επικράτησε των Nicosia Wizards με 45-36.

Με τον Γιάννο Κτωρίδη να είναι απολαυστικός σημειώνοντας 14 πόντους (ενώ κατέβασε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ και πρόσθεσε 3 μπλοκ) και άξιους συμπαραστάτες τους Φαίδωνος (11 πόντους) και το ξύπνημα στο δεύτερο ημίχρονο του Αλέξη Λαμπριανίδη (9 πόντους) πήρε μια υπερπολύτιμη νίκη. Στην αντίπερα όχθη οι Λακαταμίτες πάλεψαν πολύ και ήταν στην διεκδίκηση του αγώνα για 34 περίπου λεπτά όμως λίγο η αστοχία και οι κακές επιλογές και λίγο ο γενικός εκνευρισμός και η σύγχυση με την απουσία χρονομέτρου δεν άφησαν τους Wizards να διεκδικήσουν τη νίκη μέχρι τέλους. Ξεχώρισαν οι Ιωάννου (9 πόντους/3 τρίποντα) και Παπαχριστοφόρου (9 πόντους/1 τρίποντο) ενώ μακριά από τον καλό του εαυτό έμεινε ο Ryan (4 πόντους).

Με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ ξεκίνησε ο αγώνας σε αρκετά καλό ρυθμό. Με μπροστάρη τον Κτωρίδη που έδειχνε κεφάτος αλλά και τη σημαντική συμβολή του Γιώργου Φαίδωνος η ομάδα του Εγγλέζου προσπάθησε να πάρει από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα όμως οι Λακαταμίτες με τους Χριστοδούλου και Ιωάννου να πυροβολούν έμεναν κοντά στο σκορ με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 14-12 για το δικηγορικό γραφείο.

Στο ίδιο περίπου τέμπο το δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να βρίσκουν κυρίως λύσεις πίσω από τα 6.75 και καμία από τις 2 αντιπάλους να μη μπορεί να ξεφύγει στο σκορ με το ημίχρονο να βρίσκει τους τυπικά γηπεδούχους να προηγούνται με 22-20. Νικολάου και Παπαχριστοφόρου ανέλαβαν το σκοράρισμα από τους “Μάγους” ενώ ο Κτωρίδης κρατούσε μπροστά την GZG με 30-27.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Εγγλέζου πιο συγκεντρωμένη και μεθοδική και με τον Λαμπριανίδη που μέχρι εκείνη την ώρα ήταν άφαντος, να σημειώνει 7 πόντους σε καθοριστικά σημεία πήρε μια σημαντική διαφορά κσι η απουσία χρονομέτρου αποσυντόνισε τους Wizards που προσπάθησαν αλλά δεν κατάφεραν να ξαναμπούν στη διεκδίκηση της νίκης.

*Διαμαρτυρίες από μέλη των Nicosia Wizards για τη χρήση του χρονομέτρου από το δίδυμο της διαιτησίας (να τονίσουμε πως δεν υπάρχει φωτεινός πίνακας ή 24άρι στην Αγγλική Σχολή)